Красен Цветков: 50 факта за биноклите. I част.
1. Определение като най-добър бинокъл не е съществено и уместно. Това е все едно да се говори за най-добър автомобил. Такъв просто няма. Попрището се поделя между десетки уреди с близки качества с малки предимства или недостатъци.
2. Моделите от голямото семейство на Carl Zeiss произведени в Йена, Оберкохен, Лондон, Виена и т.н. са над 250.
3. Моделите на E.Leitz са почти 120.
4. Един от най-редките серийни бинокли на Carl Zeiss Jena е моделът Sexar. Той е с параметри 6х36, като са направени едва няколко бройки. Сега е почти невъзможно да се намери такъв.
5. Бинокъл с най-голямо зрително поле се води Kasai WideBino 28. Числото 28 показва именно зрителния ъгъл в градуси.
6. Рекордите за най-скъпи бинокли продадени в Ebay са няколко. Един от тях Carl Zeiss Jena Asembi с цена над 15 000 долара.
7. Най-скъпият бинокъл в Света /сериен/ е Fujinon 40x150 ED. Заедно с монтировката и аксесоарите, цената му е около 50 хиляди лева. В България има собственици на такъв бинокъл.
8. Преди и след Войните, и въобще в периода до края на 90-те, в Германия е имало множество фабрики /почти 200/ за производство на оптични уреди. Биноклите произвеждани от тях са десетки марки. В следвоенна Япония положението е същото, само че марките са сто пъти повече.
9. Преди около 20 години за бинокъл на 20-и век бе определен западно германския Carl Zeiss 10x50, произведен в Оберкохен.
10. Моделите бинокли на марката Суифт са над 150. Най-известният сред тях – Audubon има десетки модификации.
11. Бинокълът с най-голямо реално увеличение е Sunagor Мега Зуум 30-160x70. Този бинокъл всъщност е посредствен уред. Кратността от 160 пъти е неизползваема. Образът е ужасен и не се различава почти нищо.
12. Моделът на E.Leitz – Binuxit е един от най-известните в сегмента 8х30. Въпреки, че се произвежда до 1962-а година, той все още е в ТОП 5 на всички бинокли с параметри 8х30 създадени някога.
13. Един от най-редките руски бинокли е БПЦ 30х90 на ЗОМЗ. Конструктивно е същински 20х60, но естествено значително по-голям.
14. Един от най-редките модели на Сваровски е „Modell”8x30. От него също са произведени едва няколко броя.
15. За повече от век и половина производство на бинокли по света са направени множество уреди в съдружия между компании. Тези бутикови бинокли днес са извънредно търсени от колекционерите.
16. Съществуват редица бинокли носещи имена на известни марки от автомобилната индустрия. Сред тях са Lancia, Iveco, Cadillac и др.
17. След откриването на анти-рефлексните покрития от Смакула през 1935 г. те са се развили неимоверно много. Първите бинокли с наслоявания са имали само по един слой на един-единствен оптичен елемент. Днес при най-качествените бинокли покритията са десетки слоя на всяка повърхност на всеки елемент. Това доведе до постигане на светлопропускливост 95+%.
18. Биноклите с по-голям очен релеф са повече приложими за хора носещи очила.
19. Моделите на Beck Kassel са над 40
20. Преди 150 години металните части на биноклите са изработвани предимно от месинг. Следват алуминиевите и магнезиевите сплави, след тях техническите пластмаси. Днес телата на най-добрите бинокли се правят от магнезий, частите от висококачествен алуминий и титан.
21. Конфигурацията която е приета най-добре от човек (чисто физиологично) е 8х40 (42)
22. Лайка (Leica) е първият производител който влага лазерен далекомер в биноклите за цивилна употреба. Иновацията днес отрежда първо място на марката в тази сфера; измерванията с бинокли Лайка са най-точни.
23. Въпреки, че при редица бинокли зрителни полета са еднакви (напр. 7,1 градуса), то те имат разлика във видимия диаметър. Защо е така? Защото всеки окуляр има собствено (ъглово или още познато като субективно) зрително поле. Това се постига чрез специфична оптико-конструктивна схема.
24. Рууф призмените бинокли са по-скъпи за производство от поро призмените като цяло. Въпреки това 99% от всички производители преминаха на рууф дизайн. Тези бинокли са по-здрави, по-издръжливи, по-компактни.
25. Далеч не всички бинокли с индивидуална фокусировка са военни. Но всички бинокли с мерителни скали се смятат за такива. Включително и някои предназначени за ловни дейности със специфични решетки.
26. Има редица бинокли с централна фокусировка, който притежават мерителни сетки. Те също са предназначени за военни сценарии. Има дори такива БПЦ5 8х30.
27. Един от най-редките модели на Суифт е Ultra 8x56.
28. Компания Хартман дава работа на около 20 души, но разработва и произвежда едни от най-качествените и знаменателни бинокли.
29. Моделите на голяма част от западно-германските марки бинокли са именувани.
30. За най-добра френска марка се смята Huet Paris. Днес тя не съществува във вида, в който е позната с биноклите си.
31. Хората са различни и възприятията им също са различни. Затова на едни допадат бинокли които оцветяват в определен цвят гледката, а на други, които я обезцветяват. Всички обаче нямат нищо против натуралното (естествено) цветопредаване.
32. При съвременните бинокли също има изключително редки серийни бинокли. От тях са направени малко бройки и днес също са търсени от колекционерите. Такъв например е Burris Euro Diamond 12x50. Въпреки, че е едва на няколко години, днес е почти невъзможно да се намери такъв.
33. Много компании прибягват до търговски трикове за да продават биноклите си. И преди 100 години, и днес винаги има марка, която е завишила някой или няколко параметъра на съответен уред. Най-често това са очният релеф и светлопропускливостта.
34. Много от класическите бинокли са облечени с естествена кожа. През годините има протести срещу това. Днес с животинска кожа се изпълняват само индивидуални поръчки или лимитирани серии.
35. Свастиката често пъти е скривана или заличавана от биноклите. Причината е страх от репресии. Днес уреди със символа са търсени и уважавани в специализираните среди.
36. Цвета на антирефлексните покрития на оптичните елементи при класически бинокли донякъде определя и цветопредаването им. Това обаче не означава, че ако обективите са в синьо, образът ще е син. В съвремието с положените десетки слоеве с различни нюанси няма никакво значение от техния цвят. Целта е постигане на цвят най-близък до реалността.
37. Най-известният модел на Суифт – Audubon е създаден след проучвания сред хиляди орнитолози по света. И до днес в тези общности се смята, че конфигурацията 8.5х44 е оптимална за наблюдение на птици.
38. Поради извънредни поръчки през 80-те години, Цайс Йена възлага на японски фабрики производство на някои модели. Те са лицензни, но са направени с японски части. Качеството им е по-ниско. В настоящето все още се намират и са известни с редица прозвища – фейкове, ориенталски Цайс, реплики, японска Йена, японски Цайс и пр.
39. Биноклите на C.P. Goerz имат едни от най-балансираните изображения. Дори и днес има бинокли осигуряващи гледки с много по-ниско качество. Goerz не съществува от много десетилетия.
40. Моделите на Spindler & Hoyer са над 20. Един от тях е кръстен „Трабант“.
41. Номерирането на биноклите на Цайс Йена продължава и след като престава да съществува и вече се нарича Docter. Затова се срещат бинокли с номера почти 8 млн.
42. Големите бинокли на Цайс Йена от Златната ера са едни от най-качествените наблюдателни инструменти изработени от човек въобще. Днес те се срещат много рядко – пазят се в музей, частни колекции, обсерватории. Обозначенията им на параметрите не включват увеличение, а диаметър на обективи с фокусно разстояние (например 110х750). Често тези бинокли са оборудвани с револверни/турет окуляри. При тях големите увеличения не са проблемни.
43. Апохроматичната конструкция в оптичната схема изключва хроматичната аберация. Доскоро нямаше евтин бинокъл с такава схема, но щатският бранд Snypex пусна такъв бинокъл. Цената му е около 800USD
44. Английските бинокли често биват неглижирани през десетилетията. Сред тях обаче има образци, който са еталон за здравина и в наши дни.
45. При класическите бинокли увеличение над 10 пъти се счита за голямо. При съвременниците кратността е 18.
46. Съществуват бинокли с фотокамери, видеокамери, радио, радиокасетофони.
47. Съществуват множество т.нар. тематични бинокли. В някакъв момент определена компания е решила да даде поръчка на производител, който да направи бинокли с нейното лого и марка. Тези уреди са давани на различни мероприятия, институции или просто като рекламен артикул. Например за юбилеен концерт на Тина Търнър е създаден бинокъл. Или пък за пускането на Марлборо Ментол на пазара.
48. Един от най-големите руски (съвременни) бинокли е БЛ 60х112.
49. Компания от Ирландия модифицира съветският БПЦ 7х50 на ЗОМЗ, като добавя компас. Моделът е успешен и има кратко производство.
50. Steiner има модел разработен за деца. Той е характерния корпус за марката във едри цветове и шарки. Параметрите му са 8х30.
Ремонт на бинокли:
Уважаеми приятели, представяме една наша статия от преди години свързана с дългата и богата История на биноклите.
Темата е необятна и публикуваме съкратен вариант на четивото, в хронологичен порядък и енциклопедичен тип. Периодът, което обхваща Историята на биноклите е от края на 19-и век до наши дни, като в настоящият пост сме обединили основните факти и събития в десетилетия. Надяваме се да е интересно и полезно за всички!
Преди 1890-1890: Основани са компании като Carl Zeiss, E.Leitz, C.P.Goerz, Voigtlander, Emil Busch, Hensoldt, и др. в Германия; Ross, Taylor Hobson,W. Watson и др в Англия, малки оптични фабрики във Франция, Италия, Швейцария, Япония, Русия и САЩ. Италианският оптик Игнацио Поро изобретява поро призмата. В края на този период са правени предимно галилеев тип бинокли, и като цяло този вид наблюдателни инструменти нямат популярност.
1891-1900: Огромно развитие едва за десетилетие в биноклопроизводството. Създаден е първият поро-призмен бинокъл с класически дизайн /1894-а от Цайс/ и първият рууф-призмен /1897-а от Хенсолдт/. Една част от всички произведени бинокли на всички компании са насочени към военните. Начало на Златната ера на Цайс. Пуснат за продажба първият бинокъл на Busch & Lomb, САЩ, както и първият на Гьорц
1901-1910: Дизайнът, конструкцията и механизмите на биноклите се подобряват. Цайс въвежда именуването на всички свои модели. Гьорц придобива собствена фабрика за оптично стъкло, както и отваря врати на малък завод в Санкт-Петербург, Русия. Лайц създава първия си бинокъл. Основават се оптични предприятия и работилнички и в други страни по света.
1911-1920: Основано е Ленинградското оптико-механично обединение (ЛОМО) в Русия. Основана е корпорация Никон в Япония. Започване на производство на бинокли с марката Negretti & Zambra чрез външни поръчки. Практически първите свръхлуксозни бинокли. За сравнение днес представители на серията “The Folding” биха стрували колкото най-скъпите марки. Цайс създава милионният си бинокъл. Увеличено световно производство за нуждите на армии и всякакъв друг състав свързан с Първата световна война.
1921-1930: Основан е Hartmann Wetzlar в Германия. Основана е Swift в САЩ, с последващо производство в Япония. Основан е PZO Полша. Гьорц Германия е придобит от Zeiss Ikon. Едни от най-добрите стари класики са създадени в това и следващото десетилетие.
1931-1940: Цайс пуска на пазара 2-милионният си бинокъл. Започва производството на бинокли за Втората световна война. Вермахта разпределя над 100 трибуквени кода за различни производители от Европа. Fujinon и корпорация Канон започват работа в Япония. Стартира масовото производство на бинокли в Русия. Създаден е първият бинокъл на Swarovski. Александър Смакула изобретява анти-рефлексните покрития. Основаване на най-големите руски заводи – ЗОМЗ и КОМЗ. Основаване на Meopta Чехословакия.
1941-1950: Основаване на Българската оптична промишленост. Отваря врати ОМЗ-София. Цайс Йена спира своето съществуване, като след репарациите от Втората световна война производството е разделено между новосформираните Източен и Западен блок. На Запад то се обособява в Оберкохен, ФРГ, а на Изток в Айсфелд и Йена. Започват направа на бинокли множество по-големи и малки компании в Западна Германия, сред които Optolyth, Steiner и др. Swarovski optik е официално открита. Във вида в които са познати като производители на бинокли спират своето съществуване Voigtlander, Rodenstock, Emil Busch. Край на Златна ера на Цайс.
1951-1960: Начало на масово японско производство на бинокли, вкл. и от Суифт. Създаване на първите мулти-покрития на оптичните елементи от Сваровски, последвани от съветски и японски производители, както и Цайс ФРГ. Цайс ГДР наследява номерацията на старата фабрика от Йена и на пазара излиза 3-милионният бинокъл. В световен мащаб се правят повече бинокли от когато и да било. Производството е съсредоточено основно в страните от Западна Европа, Източният блок и САЩ. Например в Южна Америка, Австралия и особено Африка такава индустрия почти няма.
1961-1970: Бум на японското и западногерманско поръчково производство. Начало на Златна ера за съветските бинокли. Знаменателни наблюдателни инструменти се произвеждат в цял свят от различни марки. Лайц се отказва изцяло от поро-конструкцията на биноклите си и преминава само на рууф-призмени. Появяват се първите бинокли с гумирано облекло. Щайнер представя първите бинокли за професионални среди, чийто корпуси и механични части са изработени от технически пластмаси. Гьорц окончателно прекратява своето съществуване в САЩ.
1971-1980: Силни години за почти всички маркови производители. Далечният изток бавно, но сигурно се включва в Света на биноклите. Започва плахо, но утвърдено производство на различни марки бинокли, основно насочени към Обединеното кралство. Основаване на СОМЗ в СССР. Цайс ГДР въвежда мулти-покрития на всичките си бинокли. Спорове между Оберкохен и Йена/ Айсфелд за името Карл Цайс. На пазара се появяват бинокли условно обозначени като „aus jena”. Основан е Оптикоелектрон, България.
1981-1990: Край на Златна ера на съветските бинокли, промените в световното статукво неминуемо се отразяват на мащабното производство на Съюзите. Китай едва навлиза във Вселената на малките наблюдателни инструменти. На пазара излизат множество японски бинокли с ниско и средно качество, обособено от поръчките. Към тях спадат и уредите от изнесеното производство на Цайс ГДР.
1991-2000. Период на тотални промени в Света на биноклите. Своето съществуване спират компании като Керн, Хартман и Цайс ГДР. След Обединението на Германия, наследник на старата Йена е Оберкохен и е взето решение биноклопроизводството да е изцяло там. Последовател на Йена ГДР е Docter. Той продължава някой от моделите, но с малък успех. Китай навлиза масово и безкомпромисно сред всички производители и дори съсипва някои от тях с репликите си. Мнозина компании отварят свои заводи в далекоизточната страна, за да елиминират бъдещия си крах. В световен мащаб се утвърждават три имена, които са водещи и които движат технологиите напред – Лайка, Цайс и Сваровски. Лайка създава първият бинокъл с лазерен далекомер предназначен за цивилна употреба. Сваровски, както и Никон влагат изравнители на полето в биноклите си.
2001-2010: Почти всички реномирани производители влагат анти-драскащи покрития на оптичните си елементи. Почти всички бинокли са газонапълнени, включително и някои модели на евтини или репликиращи китайски марки. Период редуващ възход и застой при редица производители. Основаване на компании предимно в САЩ, които предлагат персонални поръчкови бинокли, т.е. такива с изисквания на единичен клиент. Руското биноклопроизводство постепенно се насочва към военните. СОМЗ Башкирия обявява фалит. Сваровски, Лайка и Цайс продължават да движат Света на биноклите напред.
2011-2015: Света на биноклите е преминал на друго ниво. Големите корпорации и имена изцяло обръщат внимание на исканията и търсенията на определени среди и се съобразяват с тях. Китайското производство е покачило своите качества в пъти, особено след изискванията на базираните там световни марки. Днес се правят бинокли насочени към всички потребители. Освен трите големи имена и други големи компании предлагат иновации и решения, които внасят желаното развитие. Едно от последните революционни решения идва от Цайс с моделите от серията Victory HT. Засега единствените във Вселената на биноклите с над 95% светлопропускливост. Със сигурност следващото десетилетие ще е още по-вълнуващо.
Ремонт на бинокли, 2015