50 факта за биноклите. Част II
1. Първите бинокли с цялостни гумирани предпазни облекла излизат в средата на 50-те години
2. Първите бинокли с вградени капсули с изсушаващ елемент са въведени през 40-те години на 20-и век.
3. Карл Цайс е най-големият експериментатор с анти-рефлексни покрития.
4. Сваровски пръв въвежда мулти наслояванията на оптичните елементи
5. В съвремието все по-често се използва абревиатурата HD при обозначаването на биноклите. За всяка марка обаче High-Definition (HD) има различно значение. Докато при евтините брандове този надпис е по-скоро търговски трик за да продава, то при премиум производителите например HD означава флуоритни елементи.
6. Една от най-големите революции в оптиката, в частност при биноклите е добавянето на калциев флуорид в оптичните стъкла. Това подобрение допринесе за окачествяване на изображенията в пъти. Технологията все още е скъпа и само най-добрите компании я прилагат.
7. В света съществуват бинокли с множество конфигурации. Нито една от тях обаче не предоставя изходна зеница по-малка от 1,5 мм (при фиксираните увеличения)
8. При класическите бинокли (марки и модели), съотношението на такива с регулируеми наочници спрямо тези без възможност за нагласа е 1:10. При съвременните е обратно – 10:1
9. Един от най-редките бинокли на швейцарският производител Kern е моделът Focalpin 6 с параметри 6х42.
10. При биноклите важи закон: колкото е по-скъп един уред, толкова е по-добър. Без ангажираност към марка. Качествената оптика струва пари. Добива на оптични стъкла, обработката им, влагането им в компоненти струва пари. В последните години го установиха дори и в Китай.
11. ОМЗ София произвежда множество поръчкови бинокли за страните от Близкия изток.
12. Съветските оптични стъкла са различни породи по принцип. Те са също толкова качествени като bak-4 например, но са значително повече светопоглъщащи. За да „изсветлят“ изображението, оптиците полагат мулти покрития взаимствани от Сваровски. Това става десетилетия преди Цайс Йена да въведе мултинаслояванията.
13. Първите бинокли на Щайнер са с алуминиеви корпуси. След откриването на техническата пластмаса Макролон, която е запазена марка на компанията, всички нейни уреди са изработени от нея. Въпреки твърденията на Щайнер, че са много здрави, потребители са разочаровани, че след изпускане дори от няколко сантиметра биноклите не издържат и се разцентроват. Едва в последните две десетилетия немската компания си върна реномето с нови значително подобрени модели.
14. По времето на ВСВ Вермахта разпределя на десетки фабрики направа на бинокли, като „кодира“ с трибуквени кодове производителите. Това е с цел запазване на статуквото. Според възможностите на определена фирма се определя колко бинокли да произведе. Така например Цайс като най-могъщ производител по това време е направил най-много образци и днес най-често срещани са негови бинокли с кодови названия blc и rln. Днес всички „Трибуквени“ както са известни, са търсени от колекционерите по света
15. Моделите на Hertel & Reuss са над 40.
16. Напълно равните зрителни полета (с вграден флатенер) създават гадене у човек. Просто биноклите с такива обзори не трябва да се ползват повече от два часа без почивка.
17. Дисторсията в изображението на биноклите може да бъде отстранена от оптиците-конструктори. Въпреки това много производители не я премахват. Една от причините е, че ефекта от нея понякога засилва субективното усещане за контраст.
18. Съществуват бинокли с изцяло разграфени скАли. Зрителното поле има вид на решетка.
19. Някой бинокли имат гравирани самолети на флоатно стъкло разположено във фокалната равнина. Други имат животни. Това определя специалното им предназначение.
20. Един от най-редките модели на Цайс е 12х60 (Поро 2).
21. Основният цвят на биноклите е черен. В света обаче съществуват множество бинокли с други разцветки, но най-слабо застъпени са белите и виолетовите.
22. Увеличения в диапазона 13-14х са най-слабо застъпени.
23. Огромната част от биноклите с централна фокусировка имат десен диоптричен окуляр. Много по-малко са тези с лява корекция. Още по-малко са такива с диоптрична компенсация на обективите.
24. Биноклопроизводството е разпространено в почти целият свят. То напълно липсва в африканските държави.
25. Много производители при класиците поддържат и монокулярни версии на редица свои бинокли. Днес моноклите са заменени от спотинг тръбите.
26. Бинокълът (ръчен) с лазерен далекомер с най-голям обхват е Vectronix Vector 23. Измерванията са до 25 километра.
27. Най-големите обективи на серийните бинокли достигат до диаметър 150 мм. След този размер са поръчкови, хандмейд или специални бинокулярни телескопи.
28. Биноклите на старата западно-германска компания Dr. Wohler са над 40.
29. Много модели на много марки са кръстени на птици.
30. В далечното минало Carl Zeiss е най-имитираната марка. Биноклите-реплики са правени предимно във Франция. Има и английски представители.
31. Един от най-редките съветски бинокли е БПБ1 12х48
32. Италианската оптична индустрия е много развита през 20-и век. Биноклите произведени на Ботуша са десетки. Всички са с отлично качество.
33. В Испания също има производство на бинокли. Днес обаче са трудно откриваеми, поради малкото направени бройки.
34. Един от най-редките модели на Сваровски е Хабихт с конфигурация 8х40.
35. Един от най-редките модели на Суифт е Marlin 7.5x45.
36. През годините малцина производители правят бинокли с огледално лещова система. В нито един случай обаче тези хибриди не са приети с охота от потребителите. Концепцията така и не се развива.
37. Един от биноклите с най-малко зрително поле е изключително редкият Binoplastico на Ернст Лайц. Обзора е едва градус и половина. Това е нормално за конфигурацията от 30х90. Неговият събрат Binotrix с револверна глава има дори по-малко поле при 55х (90).
38. Полската компания PZO е произвеждала бинокли по лиценз на Цайс ФРГ (Оберкохен).
39. Биноклите на Карл Хартман са над 30.
40. В редки случаи увеличенията са идеално фиксирани, например точно 10х. Обикновено стойностите са близки до обявените, например 8,2х се записва като 8х.
41. Компания Green Cat е британска, но поръчва направа на бинокли в далекоизточни страни, никога на родна земя. Това се отнася и за много други ритейлъри от Острова.
42. Съществува бинокъл Carl Zeiss (ФРГ) с компас. Това е изключително редкият Nautical Skipper 7x50.
43. Един от последните именувани модели на Цайс Йена-Айсфелд е Jenautic.
44. Дизайнът с отворен мост е разработен още в началото на 20-и век от Лайц (Лайка). Десетилетия по-късно Сваровски присвоява попрището на откривател на open-bridge конструкцията.
45. Чисто японските марки имат осем вариации (стандарта) за оптико-механична конструкция за бюджетните бинокли, най-много в Света. Тези вариации не включват окулярни групи.
46. Съдейки по мащаба на всички произведени бинокли като оптико-механични устройства, тези с фиксиран фокус не са често срещани. Те са застъпени още от зората на биноклопроизводството, има ги и днес сред новите прибори.
47. Един от редките модели на Никон – Микрон 8х50 е сред предпочитаните в астро-любителските среди.
48. Най-старите бинокли предназначени за ловни дейности са предимно с малки увеличения. Постепенно през годините с промените в тази сфера и с навлизането на все повече и разнообразни бинокли, изискванията се променят. Днес за лов се предпочитат различни конфигурации в зависимост от конкретният сценарии.
49. Театралните / оперетни бинокли на Суифт са кръстени с благороднически / аристократични титли.
50. Всички бинокли произведени на Острова са с реално (или близко) до реалното цветопредаване.