binoklite.alle.bg

Производството на бинокли в Русия, начален етап

След края на Руско-японската война от 1905г. в Русия се осъзнава огромното значение на оптичните уреди при воденето на военни действия от армията и флота. Отсъствието на собствени плоизводствени мощности става очевидно и през същата, 1905 г,. е основан оптичният отдел на държавния Обуховски завод. Заводът Voss, разположен във Варшава, която по това време е част от Руската империя, фалира през
Производството на бинокли в Русия, начален етап

1911 г. и оборудването му е закупено от Обухов. В този период е взето решение и държавните поръчки в тази сфера да бъдат давани единствено на чуждестранни фирми със собствено производство в Русия. Покрай това и Goerz през 1911, Zeiss през 1912г. отварят свои клонове в Рига. Въпросните фабрики са малки и по същество монтажни работилници за сглобяване на бинокли от доставени отвън части и оптично стъкло.


С избухването на Първата световна война липсата на собствено производство на оптично стъкло се отразява сериозно по причина на това, че Германия, с която Русия воюва, спира доставките, запасите свършват, а закупеното от съюзниците стъкло не достига. От 1915 г. във фабриката за порцелан в Петроград започват да овладяват производството на оптично стъкло въз основа на патент закупен от английския Chase. По това време се взима и решение да се построи друг завод за оптично стъкло и това се осъществява през 1916 г. в Изюм, близо до Харков, на територията на държавен склад за вино.


По този начин през цялото време на световната война Русия изпитва затруднения в производството на оптична продукция като се търсят възможности за закупуване на оптико-механични устройства в САЩ, Япония и дори в Германия. Руският военен аташе във Франция Игнатиев успява да закупи 100 000 немски бинокъла чрез неутрални страни. Местните фабрики не успяват напълно да осигурят производство поради липсата на стъкло, вносни компоненти, ограничения брой
Производството на бинокли в Русия, начален етап
предприятия и ниския им капацитет. От началото на войната управлението на заводите Zeiss и Goerz в Рига, поради особеното им значение, се извършва от офицери на ГАУ (Главное артиллерийское управление). През май 1915 г.  тези предприятия са секвестирани, т.е. било им е наложено външно управление. Заради приближаването на фронта през юли 1915г. фабриките заедно с работниците са преместени в Петроград. През май 1916 г. фабриките са реквизирани и на тяхна база се създава държавен оптичен завод в подчинение на ГАУ, разширен със закупени американски металорежещи машини.
В момента разглеждате олекотената мобилна версия на уебсайта. Към пълната версия.