binoklite.alle.bg

Тактики в колекционирането на бинокли

Колекционерите на бинокли трябва да осъзнават в каква благодатна среда са се оказали. Бинокълът от една страна е продукт на високи технологии, от друга е в състояние да бъде ползван и след 100, и след повече години. Наблюдаващите отстрани не си представят каква огромна разлика съществува между увеличителните уреди с еднакви показания, колко е трудно да бъде предадено достойно изображение.
Тактики в колекционирането на бинокли
Новите бинокли на водещите производители са скъпи сега, били са скъпи и преди век, но днес, благодарение на изминалото време, е възможно да бъдат закупени за прилични пари. Хората често не предполагат какво продават, старото на много хора се струва изживяло времето си и благодарение на това е възможно да бъде закупен за жалка сума уред струващ десетки пъти по-скъпо. Бинокълът не е нещо еднотипно, заради което, покрай личните заложби и интереси, е възможно да се избере подходяща сфера при колекционирането им - военни, широкоъгълни, с голямо увеличение, театрални, бинокли на световно известни, утвърдени и в миналото, и в настоящето фирми, бинокли с върхови показания и възможности. Много хора са се интересували от биноклите и благодарение на част от тях е известен всеки един модел от производствената гама на Carl Zeiss Jena, Goerz, E.Leitz, Hensold, Kern AARAU и т.н. Всичко това превръща колекционирането им в сериозно занимание, съизмеримо, според мен и превъзхождащо колекционирането на пощенски марки или монети, ако не за друго, поне заради това, че бинокълът същевременно е и механизъм, който ако не работи, не приближава своята стойност. Благодарение на търговските платформи търговията с антики придоби широка популярност, хората вадят това, което не им е нужно от тавани и мазета, но това няма как да продължи вечно. Наличните бинокли са крайно число и неизбежно ще се стигне до момента, когато те ще се окажат част от някаква колекция или при някой, който ще ги ползва продължително, понякога и безжалостно. Т.е. процесът на намаляване на предлагането неизбежно ще увеличи търсенето на част от тях, а това ще увеличи и тяхната стойност. Колекционирането на бинокли по този начин се превръща и ще продължи да се превръща в доходоносна възможност. Влагането на пари в нещо търсено и направено така, че да не подлежи на въздействие от страна на времето, е в състояние да бъде и капиталовложение. По отношение на тактиките в поддържането и обогатяването на личните колекции могат да бъдат обособени няколко подхода.

Ешалон. При този вид поведение в колекционирането е налице динамика в състоянието на колекцията в две посоки. Колекционерът не само купува, той и продава, при което масата на наличните бинокли остава или една и съща, или не не расте активно. Основанията за подобен тип поведение в колекционирането могат да бъдат разнородни. Няма как в началния етап на колекционирането да се знае какво има по-голяма стойност, кои фирми заслужават по-различно отношение и по-голям интерес, кое колко струва и т.н. Нормално е на този етап да бъдат реализирани някакви грешки, също така е нормално в някакъв момент да се появи желание тези грешки да бъдат по някакъв начин и в някаква степен поправени. Не е задължително обаче да има и грешки. Продължителното общуване с наблюдателните уреди, с личната колекция, създава постепенно определени приоритети, появява се желание усилията да бъдат насочени към по-тесен сектор или пък към определени производители. Естествено е, доколкото биноклите или поне част от тях, не са съвсем евтино удоволствие, финансовият фактор също да има значение. Хората искат да имат или нещо по-добро, при което продават два или повече бинокъла, за да закупят един или пък са любопитни непрекъснато да експериментират с нещо ново. Финансовият фактор е наличен и при мен, още повече, че целите ми са да събера всичко от Германия XIX и XX век, Kern AARAU, Swarovski, РККА и още няколко неслучайни производители. Подобна скъпоструваща цел лично аз мога да реализирам само по един начин. Като акцентът е върху моя колекционерски сайт, всичко налично в него се продава, продаденото не се трие, придобитите средства ми дават възможност да закупя уред, който до момента не съм притежавал, в резултат на което непрекъснато разполагам с около 200 бинокъла, със сигурност повече от средно притежаваните от колегите у нас, а колекционерският ми сайт постепенно се обогатява с годините.

На пусия. Не са малко колегите, които имат доста широки интереси в своите колекции. По правило те имат сантиментално отношение към всеки един свой бинокъл, не замислят раздяла с него и отстрелват всичко, което мръдне - ако имат интерес към него, ако допускат, че впоследствие ще бъде трудно да го намерят или поне в този му вид, ако цената му е подходяща.

Фараон. Опитайте да продадете на някого, който тепърва се запознава с биноклите, уред на стойност 1000 или повече лева. Causa рerduta. След известно време обаче, ако този човек прояви влечение към колекционирането на бинокли и се задълбочи в него, ще го направи с лекота. Защо? Ами защото той на практика е разбрал кое колко струва и му е станало ясно, че е възможно не само да закупи, но и продаде нещо, което така или иначе си заслужава парите. Защото в неговото съзнание се е появила пирамидата на всяка една смислена колекция, в която има масови модели, редки и изключително редки. Подобно поведение може да бъде както осъзнато, така и неосъзнато. Закупувайки определено число широкоразпространени бинокли у колекционера неизбежно се появява желание, изкушение да притежава и онова, което не притежават всички. Нацелен към определен производител и постигнал основата от евтините модели, колекционерът вдига глава и постепенно се насочва натам, където всяка следваща крачка е все по-трудна и струва все повече усилия. Най-вече финансови.
Петко Стойчев
Настоящият текст е авторски и боравенето с него се урежда според Закона за авторското право
В момента разглеждате олекотената мобилна версия на уебсайта. Към пълната версия.