РККА Б-6 6х30 Ленинград Сърп и чук 1941г. Трета колекционерска група. ГОМЗ Ленинград. Непрофилактиран. Сериен номер 41004568 година на производство 1941г. Вероятен участник във ВСВ. Запазено покритие на корпуса, цели наочници, четливи надписи и означения включително Сърп и чук. Здрави и в голяма степен чисти лещи и призми, работеща разделна фокусировка. Далекомерна скала в десния барел. Окуляри, призмени капаци, гривни на челни лещи месинг. Тегло 720 гр. Окомплектовка кожен дъждевик и презвратен ремък. 270 лева
РККА Б-6 6х30 Ленинград Сърп и чук 1941г. ГОМЗ Ленинград. Непрофилактиран. Сериен номер 41017498 година на производство 1941г. Вероятен участник във ВСВ. Запазено покритие на корпуса с малка забележка, цели наочници, четливи надписи и означения, включително Сърп и чук. Здрави и в голяма степен чисти лещи и призми, макар и малко стегнато работеща разделна фокусировка. Далекомерна скала в десния барел. Окуляри, призмени капаци, гривни на челни лещи месинг. Тегло 720 гр. Окомплектовка оригинален кожен дъждевик и презвратен ремък. 270 лева
РККА 6х30 Красногорск 1940г. Сърп и чук. Военен бинокъл в много добро състояние, вероятен участник във ВСВ. Година на производство 1940-а. След септември 1941г. заводът е евакуиран в Новосибирск. Запазено покритие на корпуса, цели бакелитови наочници, логото на Красногорск макар и след опит да бъде изтрито е добре видно. Лещи и призми здрави и чисти, работеща разделна фокусировка. Далекомерна скала в десния тубус. Окуляри, призмени капаци, гривни на челни лещи месинг. Тегло 692 гр. 270 лева
РККА 6х30 Красногорск 1940. Един
от биноклите, които в последно време сериозно вдигнаха цената си на
международните пазари. Непрофилактиран, но в много добро общо състояние.
Година на производство 1940-а, сериен номер 79607, възможен участник
във ВСВ. След септември 1941г. заводът е евакуиран в Новосибирск.
Запазено покритие на корпуса, цели бакелитови наочници, логото на
Красногорск е поизтрито и се виждат елементи от него. Лещи и призми
здрави, почти чисти, работеща разделна фокусировка. Далекомерна скала в
десния тубус. Окуляри, призмени капаци, гривни на челни лещи месинг.
Окомплектовка: кожен презвратен ремък. 250 лева
Бинокъл РККА 6х30 Ленинград 1941г.
Профилактиран.
Сериен номер 41066654. Бинокъл от юни 1941г. преди началото на ВСВ или
от самото нейно начало. Лого на ГОМЗ Ленинград, по-късен ЛОМО. Запазена
кожа на корпуса, здрави и чисти лещи и призми, работеща разделна
фокусировка. Далекомерна скала при десния окуляр. 230 лева
РККА 6х30 Казан 1944г.
Запазени
РККА 6х30 Б1 1930г. ГОМЗ В.Т.О.М.П.
Трета колекционерска група
Непрофилактиран. След Б1 6х30 от 1928, 1929, 1931 и 1933г. в сайта Binkli.alle.bg вече ще присъства и такъв уред от 1930г. На последните снимки всички споменати генерации могат да бъдат видени в хронологичен ред. Моделът Б1 е произвеждан до 1937г., когато е спрян заради заради голямата си трудоемкост и висока цена. Това което различава този 6х30 от всички останали версии е конструкцията на окулярната група благодарение на която може да бъде извършвана колимация в полеви условия. Бинокълът е произведен от ГОМЗ Ленинград известен още и като Болшевик, което наименование присъства във версии 1928 и 1929г. В.Т.О.М.П. е съкращение на Всесоюзный Трест Оптико Механической Промышленности образуван през 1930г. Като изключим покритието на корпуса, разрушение характерно и присъщо за точно това покритие, бинокълът е в много добро състояние. Цели наочници, четливи надписи, лещи и призми здрави, леко запрашени, фокусировка и фиксатор работят.
Поле на видимост 147 на 1000 м., изходен лъч към зеницата 5 мм.,
солидно тегло заради месинговите елементи от 704 гр. Бинокълът
предоставя остро изображение с неутрално цветопредаване. В десния барел е
разположена далекомерна скала. Липсва капачето на централната ос. 350
лева. Запазен.
РККА 6х30 Красногорск 1933г.
Профилактиран,
в много добро състояние. На дясната призмена плоча е изписано: АУ 6х30
(Артилерийское управление), на лявата, след неуспешен опит за
заличаване, все пак добре се вижда логото на Красногорск от периода със
сърп и чук, звезда, сериен номер 5209 и годината на производство 1933-а.
Нормални следи от употреба по корпуса, здрави и чисти лещи и призми,
работеща разделна фокусировка. В колимация, с далекомерна скала в десния
тубус. 270 лева. Запазен
Неналични
РККА 6х30 Б1 1928г.
Профилактиран. Гос. завод Большевик, известен още и като Обуховский. Първият руски
оптически завод основан през 1906г. Влиянието на Carl Zeiss Jena е видно
във всичко. Бинокълът е с далекомерна скала в дясната страна. Нарушено, автентично покритие на участника във Втората световна война, безупречна индивидуална фокусировка, чисти лещи и призми с лека забележка в края на една от лещите. Колимиран.
"Б. 6х-30 (Гос. Завод Большевик).
Клас: класически бинокли. Оценка: 8.6 / 10.
С развитието на колекционерството на бинокли в България, особено в последните две десетилетия, старите уважавани ветерани от СССР отново имат заслужено място в колекциите. Такъв е и участникът ни днес - много добър военен бинокъл от времената между двете войни.
Любознателният почитател на стереоскопичните уреди, а и всеки запален колекционер знае, че много преди популярните в съвремието БПЦ-та, съветското и в по-ранни години през епохата на Руската империя руско оптично производство е също силно и има много по-голям брой като модели създадени бинокли. Ранната История започва от могъщите заводи на Цайс и Гьорц основани в Русия. Всичко свързано с по-нататъшното производство е взаимствано и наследено от двете немски фабрики. Разбира се, руските и в по-късен период съветски оптици и конструктори също са допринесли немалко за развитието на оптико-механичната индустрия на необятната страна. Построени са големи крупни предприятия, производствени обединения и през тези няколко десетилетия от началото на 20-и век до 44-а са направени десетки хиляди бинокли, някои от които знаменателни, други редки, но почти всички те са свързани и с военната промишленост на най-голямата държава в света.
Историята на Държавният оптико-механичен завод намиращ се в Ленинград, днес Санкт-Петербург (ГОМЗ, познат и като Обуховский) сме разказвали и преди, и днес няма да се спираме на нея. През годините в оптичната индустрия на Русия текат постоянни промени, сливания и отделяне на манифактура. Государственный завод "Большевик", в който е произведен участникът ни е наследник именно на Оптическия отдел от Обухово. Той е втора генерация на модела и се прави само три години, от 1927 до 1930-а. Обозначен е с логото на завода, като наблюдателните веднага ще забележат прилика с Ахромата на Цайс. Това естествено не е случайно, началния сорс не е забравен и е приложен като далечен белег. Ролката за затягане на централната ос с голям диаметър характерна за военните бинокли на Zeiss, корпуса, призмените капаци с по три винта, всичко е взаимствано от голямото име, но това не е реплика, това е договореност и наследство.
Други интересни факти, които съпътстват този Б. 6х-30 са т.нар. "свободни обективи", запазената мерителна скала артилерийски тип, както и специфичното оригинално покритие на корпуса. Специфичната конструкция на обективите позната от наши проекти на други представители на Обухово осигурява възможност за бърза центровка на бинокъла (виж този линк: https://www.facebook.com/binocularsrepair/posts/3030829993606826 ). Съхранената сетка сочи, че бинокълът със сигурност е останал на снабдяване в Армията и не е снет от служба.
Изображението на Б. 6х-30 е ясно, светло, с добра резолюция и реални цветове. Нашият образец е истински войник, страдал и изтърпял много, но както знаете оценяваме модела, а не конкретната бройка. Окулярите все още се движеха плавно, това е то да служиш вярно.
В заключение: почетен съветски ветеран. С място завинаги в Историята на биноклите."
Красен Цветков Facebook
РККА 6х30 Б1 1929г. Непрофилактиран. Гос. завод Большевик, известен още и като Обуховский.
Първият руски
оптически завод основан през 1906г. На лявата призмена плоча е изписано: Б 6х-30, №16290 1929г., а на дясната: ГОСЗАВОД БОЛЬШЕВИК. Интересното е, че затягащият винт е на горната страна на рабата. Липсват части от покритието при корпуса, бакелитовите наочници са цели, а надписите четливи. Лещите и призмите са здрави и сравнително чисти, индивидуалната фокусировка работи. От месинг са окулярите, призмените капаци и затягащата ролка. Кожен презвратен ремък.
РККА 6х30 Б1 1931г. Производител ГОЗ Ленинград. Сериен номер 15824. Лека забележка в малка зона в покритието на корпуса, цели бакелитови наочници, четливи надписи. Липсва едното ухо за презвратен ремък. Лещите и призмите са здрави, но замърсени, индивидуалната фокусировка работи. Далекомерна скала в десния тубус. Окуляри, призмени капаци, капачета на централна ос - месинг.
Ревю от Ремонт на Бинокли, Силистра:
"ГОМЗ 6х30 Б1.
Клас: класически бинокли. Оценка: 8.6 / 10
Истински стар ветеран от Държавния оптико-механичен завод намиращ се в Ленинград, днес Санкт-Петербург. Могъщият комбинат познат още като Обуховския завод произвежда голямо разнообразие от машини и съоръжения, вкл. и във военна промишленост.
Биноклите са сравнително малка част от продукцията на ГОМЗ, но са широко застъпени в Предвоенен СССР. Участникът ни е част от т.нар. бинокли на Рабоче-крестьянская Красная армия, съкр. РККА. Това са уреди изработени в крупни заводи от състава на СССР. Той е първо поколение с това тяло, произвежда се в периода 1932-1937-а, като са направени десетки хиляди бройки. Като част от това ранно поколение няма положени анти-рефлексни покрития, те така или иначе не са били открити при началните бройки на модела. Въпреки липсата им, специфичните породи стъкла обуславят характерен слаб зелен оттенък в изображението, който разбира се не е пречещ.
ГОМЗ 6х30 се среща с различни обозначения според предназначението си. Има представители и с мерителни решетки. Всички са изпълнени с индивидуално фокусиране със здрави обемни тела от алуминиеви сплави и месингови части.
Отличителен елемент, особено интересен при ранните бинокли на Обуховския завод са "свободните" обективи. Ползвателят сам може да си центрова бинокълът стига да има малко познания по принципа на действие на ексцентрично изработените детайли и тяхното въртеливо движение. Този метод е застъпен при редица военни бинокли. Така на бойното поле войниците сами са юстирали уредите си, никой е нямал време да изпраща разцентровани бинокли в Завода производител. Разбира се, частите са изработени много точно и с минимални хлабини и въртеливите движения са плавни и прецизни. Коригираният обектив се затяга с външната декоративна гривна - простичко, но много ефикасно решение.
В заключение: много добър рядък РККА бинокъл на ГОМЗ. Носещ духа на отминали времена, този интересен ветеран ще остане завинаги със запазено място в Историята."
"ГОМЗ 6х30 Б1.
Клас: класически бинокли. Оценка: 8.6 / 10
Истински стар ветеран от Държавния оптико-механичен завод намиращ се в Ленинград, днес Санкт-Петербург. Могъщият комбинат познат още като Обуховския завод произвежда голямо разнообразие от машини и съоръжения, вкл. и във военна промишленост.
Биноклите са сравнително малка част от продукцията на ГОМЗ, но са широко застъпени в Предвоенен СССР. Участникът ни е част от т.нар. бинокли на Рабоче-крестьянская Красная армия, съкр. РККА. Това са уреди изработени в крупни заводи от състава на СССР. Той е първо поколение с това тяло, произвежда се в периода 1932-1937-а, като са направени десетки хиляди бройки. Като част от това ранно поколение няма положени анти-рефлексни покрития, те така или иначе не са били открити при началните бройки на модела. Въпреки липсата им, специфичните породи стъкла обуславят характерен слаб зелен оттенък в изображението, който разбира се не е пречещ.
ГОМЗ 6х30 се среща с различни обозначения според предназначението си. Има представители и с мерителни решетки. Всички са изпълнени с индивидуално фокусиране със здрави обемни тела от алуминиеви сплави и месингови части.
Отличителен елемент, особено интересен при ранните бинокли на Обуховския завод са "свободните" обективи. Ползвателят сам може да си центрова бинокълът стига да има малко познания по принципа на действие на ексцентрично изработените детайли и тяхното въртеливо движение. Този метод е застъпен при редица военни бинокли. Така на бойното поле войниците сами са юстирали уредите си, никой е нямал време да изпраща разцентровани бинокли в Завода производител. Разбира се, частите са изработени много точно и с минимални хлабини и въртеливите движения са плавни и прецизни. Коригираният обектив се затяга с външната декоративна гривна - простичко, но много ефикасно решение.
В заключение: много добър рядък РККА бинокъл на ГОМЗ. Носещ духа на отминали времена, този интересен ветеран ще остане завинаги със запазено място в Историята."
Бинокъл РККА 6х30 Б1 ГОМЗ Ленинград 1933г. Непрофилактиран, но за годините си в състояние почти като нов. На лявата призмена плоча са изписани годината на производство: 1933, серийният номер 39203, сърп и чук и логото на ГОМЗ. Бинокълът е интересен с дългите си тубуси при предните лещи, което, включително, го прави по-голям в сравнение с останалите бинокли на РККА 6х30, като челната група е конструирана така, че е възможна колимация в полеви условия. Б1 е произвеждан до 1937г. Бакелитовите наочници също се различават от тези на по-късните генерации. Покритието на корпуса е съхранено, бакелитовите наочници цели, надписите непокътнати и четливи. Индивидуалната фокусировка работи, лещите и призмите са здрави, бинокълът е в колимация. Окуляри, призмени плочи, централна ос, капачета на централната
ос - месинг. Поле на видимост 147 на 1000м, тегло 780гр. Окомплектовка: запазен оригинален футляр и кожен презвратен ремък.
Б.Г. (Бинокль Галилеев) 4х50 1931г. ЛОМЗ - Ленинградский Оптико-Механический завод. Непрофилактиран, рядък галилеев бинокъл произвеждан от 1930 до 1934г. Година на производство изписана върху рамката на бинокъла - 1931г., сериен номер 2118. Още означения върху рамката: логото на ЛОМЗ, още един номер 3238, който е номера на поръчката и Б.Г. 4х50. Използван във военноморския флот за нощни наблюдения, полагали са се по 2 подобни уреда на военен кораб. Липсват наочниците, което за този модел е често явление, лещи здрави, разделната фокусировка работи. Малки зони от покритието на корпуса също са пострадали. Окуляри, централна ос, капачета на централна ос - месинг.
Бинокъл РККА Б-6 6х30.
Преди профилактика. ЛОМЗ, предишен Обуховский. Сериен номер 36602. Изключително рядък бинокъл от 1933г. в много добро състояние, осигуряващ контрастно и остро изображение. Здрави лещи и призми, работеща фокусировка. Интересен презвратен ремък.
Бинокъл РККА Б-6 6х30 Ленинград.
ГОМЗ Ленинград. Непрофилактиран. Сериен номер 41006893, януари 1941г. Запазено покритие на корпуса,
здрави лещи и призми, работеща индивидуална фокусировка. Далекомерна скала в десния барел. Окуляри, призмени капаци, гривни на челни лещи месинг.
Бинокъл РККА Б-6 6х30 Ленинград. Непрофилактиран. Сериен номер 41017734. Бинокъл от януари 1941г. с
логото на ГОМЗ Ленинград, по-късен ЛОМО, сърп и чук и позаличена звезда. Запазено покритие на корпуса с леки забележки при бакелитовите наочници,
здрави лещи и призми, работеща индивидуална фокусировка, на която една профилактика би се отразила добре. Далекомерна скала при
десния окуляр.
Бинокъл РККА Б-6 6х30 Ленинград. Преди профилактика. Сериен номер 41027305. Бинокъл от февруари 1941г. със сърп и
чук и лого на производител Ленинградски ГОМЗ, по-късен ЛОМО. За годините си и за
събитията, в които вероятно е взел участие, в много добро състояние.
Запазена кожа на корпуса, личащи си надписи, здрави лещи и призми,
работеща индивидуална фокусировка. За почистване на оптиката и смазване
на механичните части. Върви с оригиналния си футляр.
РККА Б-6 6х30 Ленинград.
Непрофилактиран. Сериен номер
41056932. Бинокъл от май 1941г. с логото на ГОМЗ Ленинград. Лека загуба на покритие на едно място по корпуса, здрави лещи и призми,
работеща индивидуална фокусировка. Далекомерна скала при десния окуляр. Кожен презвратен ремък.
РККА Б-6 6х30 Ленинград. Непрофилактиран, ГОМЗ, Ленинград. Сериен номер 41062759. Бинокъл от юни 1941г. с
логото на ГОМЗ Ленинград, по-късен ЛОМО. Много добро състояние, далекомерна скала в десния тубус. Запазено покритие на корпуса,
четливи надписи, цели бакелитови наочници. Зздрави и сравнително чисти лещи и призми, работеща индивидуална фокусировка. Окуляри, призмени капаци, гривни на челни лещи, централна ос, капачета на централна ос месинг. Презвратен ремък. Неналичен
РККА Б-6 Ленинград. След профилактика. Увеличение 6, диаметър на
предна леща 30мм. Основен
бинокъл на Червената армия по време на Втората световна война. Поле на
видимост в градуси 8.3, изходен лъч към зеницата 5мм. Година на
производство 1941, номер 41070936, производител ГОМЗ (Государственный
оптико-механический завод, Ленинград). Капаци от силуминий не са били
характерни за произведените в Ленинград бинокли. Такива обаче са били
правени в Казан, където заводът е бил евакуиран през 1941г. Чисти лещи и
призми, далекомерна
скала. Окомплектовка: презвратен ремък, оригинален футляр, филтри за
мъгла. Неналичен
Бинокъл РККА 6х30 Загорск. Бинокъл произведен през 1944г. в ЗОМЗ - Загорск. Строителството на завода в Загорск, известен още като Завод №355 к Народному Комиссариату вооружения, започва през 1935г. и е завършено няколко години по-късно. В първите месеци на Великата Отечествена война оптичният завод е евекуиран в Томск, където през 1943г. е обединен със Завод № 353 НКВ, известен повече като Изюмский завод оптического стекла (ИЗОС) им. тов.
Дзержинского. През юли същата година е върнат отново в Загорск, където през 1944г. започва производството на бинокли в конфигурации 6х30 и 8х30. Т.е. това е един от първите бинокли произведени в Загорск, със същото лого 42-43г. бинокли 6х30 са били произвеждани в Томск. Непрофилактиран, но в много добро състояние. Сериен номер 21006. Част от биноклите 6х30 са били с цинкови окуляри, с каквито разполага настоящият уред и в момента е трудно да се намери образец със здрави такива. Съхранено покритие на корпуса, цели наочници, четливи надписи. Лещите и призмите са здрави и сравнително чисти, разделната фокусировка работи, но едно смазване би й се отразило повече от добре. В десния тубус е разположена далекомерна скала. От месинг са призмените капаци, гривните на челните лещи, капачетата на централната ос. Бинокълът предоставя остро изображение работещо в голяма част от полето или приблизително на 90%, цветовете са леко топли без характерното за по-късни съветски наблюдателни уреди жълтеене. Дисторсията е минимална, хроматични аберации липсват. Освен като част от амбициозна колекция, бинокълът може да служи и за ежедневна употреба, още повече, че е бил произведен, за да бъде ползван в условията на война. Неналичен
РККА Б-6 6х30 Загорск. Произведен в Загорск (Завод №355 к Народному Комиссариату вооружения) след евакуация в Томск в периода 1942-1943г. Непрофилактиран, но в много добро състояние, предоставящ изненадващо качествено изображение. Запазено покритие, здрави бакелитови наочници, здрави лещи и призми, добре личащи си надписи, работеща индивидуална фокусировка. Далекомерна скала в дясната тръба. Върви с кожен презвратен ремък и кожен предпазител за окулярите. Неналичен
РККА Б-8 8х30 Загорск. Непрофилактиран бинокъл
произведен през 1945г. в ЗОМЗ - Загорск като неговото производство в този завод е започнало една година по-рано. Конфигурацията 8х30 не само е много рядка за периода, но е налице и далекомерна скала в десния барел. Сериен
номер 03114. Много добро състояние. Непокътнато покритие на корпуса, цели
бакелитови наочници, четливи надписи. Лещите и призмите са здрави като се нуждаят
от почистване, индивидуалната фокусировка работи.
Окомплектован е с кожен презвратен ремък и кожен предпазител на
окулярите от по-късен период. Неналичен.
РККА 6х30 Загорск 1944 БНА
Военен бинокъл минал профилактика в България в някакъв период след 1945г. Покритието на корпуса не може да бъде сбъркано, бинокълът е бил произведен в Загорск, а серийният номер насочва към 1944г. Интересен е въпросът как бинокълът е попаднал в българската армия, най-достоверната хипотеза е това да е станало след като България се включва във войната срещу Германия в състава на Трети украински фронт. Строителството на завода в Загорск, известен още като Завод №355 к Народному Комиссариату вооружения, започва през 1935г. и е завършено няколко години по-късно. В първите месеци на Великата Отечествена война оптичният завод е евекуиран в Томск, където през 1943г. е обединен със Завод № 353 НКВ, известен повече като Изюмский завод оптического стекла (ИЗОС) им. тов. Дзержинского. През юли същата година е върнат отново в Загорск, където през 1944г. започва производството на бинокли в конфигурации 6х30 и 8х30. Т.е.
това е един от първите бинокли
произведени в Загорск. Непрофилактиран, но в много добро състояние.
Сериен номер 441447. Съхранено покритие на корпуса, цели наочници.
Лещите и призмите са здрави, по-чисти от едната страна, при другата има
нужда от почистване. Разделната фокусировка работи. В десния тубус е
разположена далекомерна скала. Солидно тегло от 759 гр. Окомплектовка
кожен дъждевик и презвратен ремък.
РККА Б-6 6х30 Казан лого Ленинград. Преди профилактика. Сериен номер 42004140, произведен 1942г., лого на производител ГОМЗ Ленинград, но произведен при евакуация в Казан. Изключително рядък бинокъл. Гол корпус, здрави лещи и призми, работеща фокусировка. За почистване на оптиката и смазване
на механичните части. През юли 1941г. правителството на СССР взима решение за обединение на
заводите ГОМЗ и КОМЗ. До този момент КОМЗ е изработвал само някои от
детайлите на ленинградските бинокли. От 25 юли до 31 август в Казан са
евакуирани 7 ешалона с машини и заготовки на ГОМЗ. Конструктивно
биноклите Б-6, започнали по това време да се произвеждат в Казан, се
различават от ленинградските, както се вижда от снимките. Бинокълът не е
облечен, а клеймото и серийният номер са отбелязвани на рамката.
Интересното в случая е, че конкретният бинокъл е с логото на ГОМЗ,
независимо, че се срещат и същите бинокли, но с бранда на КОМЗ. Неналичен
Бинокъл РККА Б-6 6х30 Казан. Съветски военен
бинокъл произведен от КОМЗ и брандиран с неговото лого с далекомерна
скала при десния окуляр. Сервизиран. Номер на бинокъла 33123, на десния
тубус знак, че през 1955 е бил профилактиран. Следи по корпуса,
включително липса на малка част от кожата. Чиста за годините му оптика,
работеща фокусировка на всеки окуляр. Напълно използваем, осигуряващ
ясна и детайлна картина. С презвратен кожен ремък. Неналичен
Бинокъл РККА 6х30 Казан. Непрофилактиран. Производител КОМЗ 1945 година, сериен номер 074393. Далекомерна скала в десния тубус. През есента на 1941г. заводът ГОМЗ в Ленинград е евакуиран в Казан, където и до днес продължава производството на бинокли. Съхранена кожа на корпуса, четливи надписи на рамата, цели бакелитови наочници. Лещи и призми здрави, индивидуалната фокусировка работи. Неналичен
Бинокъл РККА Б-6 6х30 Казан.
КОМЗ 1947г.
Един от последните бинокли със сърп и чук, произвеждани в КОМЗ.
Призмени капаци и окуляри месинг, далекомерна скала в дясната тръба,
дребни забележки по оптика и механика. Едната гривна при челните лещи
изглежда подменена. Презвратен кожен ремък и на места разшит кожен
предпазител за окулярите. Неналичен
Бинокъл РККА 6х30 Изюм. Непрофилактиран. Завод "Дзержински", Изюм, 1941г. Сериен номер 42958. В края на септември същата година заводът е евакуиран. Уредът е в много добро за годините си състояние, в десния тубус разполага с далекомерна скала. Съхранено покритие на корпуса, цели бакелитови наочници и четливи надписи. Лещите и призмите са здрави и сравнително чисти, индивидуалната фокусировка работи. Окуляри, призмени капаци, гривни на челни лещи, капачета на централна ос - месинг. Кожен презвратен ремък. Неналичен
РККА Б-6 Изюм.
Преди профилактика. Увеличение 6, големина на предна леща 30мм. Здрави
лещи и призми, със сърп и чук, номер 42921. Произведен през 1942г. от
завод "Дзерджински" Изюме, но в евакуация. Извършен последващ ремонт
през втората половина на 50-те години в Арсенал 103 Саранск. Неналичен