binoklite.alle.bg
През 1917 г. е основана компанията Nippon Kogaku, която по -късно става известна на цял свят с наименованието Nikon (от 1959 г. върху обективите се появява логото на Nikon). Между 1921 и 1948 г. се произвежда серията "Nikko", в рамките на която моделите Novar бяха представени с няколко граждански и военни екземпляра: 6x30, 7x49, 7x50 и 8x35.
В основата на фирмата обаче е компанията Fujii Brothers, която принадлежи на братята Ryuzo и Kozo Fujii, които в периода 1911-1917г. произвеждат първите японски призмени бинокли.
Nikon и други японски бинокли
Nikon и други японски бинокли

Неналични

Fujii Bros “Victor” No.4 X6
Непрофилактиран, но за годините си в много добро състояние. В периода 1911-1917 Fujii Bros произвеждат първите японски призмени бинокли след лицензионен договор с Carl Zeiss Jena. Настоящият образец със сериен номер 18960 е един от първите, на дясната призмена плоча е видно и означението PATENT. След 1917 г. фирмата в съдружие с други фирми създава Nippon Kogaku по-известна с името си от 1959г. Nikon. Големина на челна леща 22 мм., поле на видимост 114 на 1000 м., изходен лъч към зеницата 3.66, тегло 505 гр. Покритието на корпуса е поамортизирано вследствие на годините и в една зона липсва, бакелитовите наочници са цели, надписите четливи. Лещите и призмите са здрави, позамърсени, разделната фокусировка работи. От месинг са окулярите, призмените капаци, гривните на челните лещи, централната ос и капачетата й.
Същият бинокъл, но доста по-късен, е част от колекцията на Франк и той коментира особеностите му по следния начин: "Конструкцията на този екземпляр е много добра и сравнима с тази на най-добрите бинокли, правени в Европа по това време. Дизайнът му е конвенционален, с изключение на това, че колимацията се извършва чрез четири винта в края на всяка тръба, за да се движи лещата на обектива. По-късно производители като Oigee, Bausch & Lomb и Barr & Stroud използват същия метод на колимация, но Fujii е най-ранният, който го е използвал, доколкото знам." https://www.flickr.com/photos/binocwpg/9424343834
Окомплектовка: Оригинален военен футляр в добро състояние и кожен презвратен ремък. 390 лева. Неналичен.
Nikon и други японски бинокли
Nikon и други японски бинокли
Nikon и други японски бинокли
Nikon и други японски бинокли
Nikon и други японски бинокли
Nikon и други японски бинокли
Nikon и други японски бинокли
Fujii Bros Tokyo 6x
Непрофилактиран, но за годините си в много добро състояние. Големина на челна леща 22мм. Сериен номер 75455, период на производство 1914-1916г. Bros е съкращение на Brothers, братята Fujii нямат нищо общо с японската фирма със сходно название. Сврачата стъпка на долната призмена плоча свидетелства, че бинокълът е бил на служба в английската армия, бинокълът е копие на Zeiss и е изработен с негово стъкло. Намират се и други подобни бинокли ползвани в английската армия, най-вероятно след като в началото на ПСВ немците спират лещите и призмите за английските бинокли в периода докато те изработят собствено стъкло са закупили и големи партиди бинокли от Fujii Bros. Нормални следи от употреба по корпуса, лещи и призми здрави с минимални забележки, разделната фокусировка работи. 350 лева. Неналичен
Подобен бинокъл в колекцията на Frank:
Nikon и други японски бинокли
Nikon и други японски бинокли
Nikon и други японски бинокли
Nippon Kogaku Opplem 7x50 Occupied Japan. Втора колекционерска група. Профилактиран от Ремонт на бинокли, Силистра, нова кожа от Дино студио. Изключително рядък бинокъл в топ 50 на най-редките серийни бинокли, произведен в годините след ВСВ, заради което на корпуса и футляра присъства маркировка Occupied Japan. Много добро представяне характерно за наблюдателните уреди Nikon. Здрави и чисти лещи и призми,
Nikon и други японски бинокли
безупречна индивидуална фокусировка. Пренебрежими забележки по металните елементи на корпуса. Окомплектовка оригинален футляр. 550 лева. Неналичен
Ревю от Ремонт на бинокли, Силистра:
"Nippon Kogaku Opplem 7x50.
Dino's studio black leather edition.
Висш клас класически бинокли.
Изключително рядък модел на Нипон Когаку Токио. Любознателните и почитателите на японските бинокли знаят, че това всъщност е Никон, ранно поколение, произведено в ограничен тираж след края на Втората световна война (ВСВ).
Когато на генерал Дъглас Макартър е възложено управлението на победената японска нация, една от задачите е да се възроди икономиката на далекоизточната страна. Под негово управление в периода 1945-1952 година, всички изделия направени в Япония трябва да се обозначават с "Made in occupied Japan", или само "Occupied japan". Това обстоятелство създава почва за разнообразни продукти и едва ли някой тогава си е представял какъв фурор ще предизвикват тези изделия години по-късно. Колекционерството им започва още през 60-те, като разбира се биноклите са нищожна част от всички артикули маркирани с горепосочените щампи. Така и до днес, всичко произведено в Окупирана Япония е все още на почит в колекционерските среди. Във времето бяха създавани и множество реплики, появи се и специализирана литература, която да установи, разграничи и обучи начинаещи и професионални колекционери.
Участникът ни е направен именно в този период на икономическа окупация. Произведени са малко образци и днес е трудничко да се открие запазен представител. Наименованието Оплем всъщност е посочено като поръчка на щатската компания Opplem Co Inc., която също е производител и търговец на оптични уреди и устройства. Било е нормално когато си окупиран след ВСВ да изпълняваш задания на спечелилият, особено когато имаш ресурса на фабрика като Нипон. Днес малцината оцелели бинокли с това име са като манна небесна за колекционерите.
А когато самият прибор е висококачествен, с отлична картина, балансирана откъм аберации, цветове и резолюция, то той се харесва от всички. Наблюдателните ще забележат, че са вложени ВК7 призми, но това не са посредствените стъкла на по-късните бюджетки, още по-малко китайските глупави изпълнения. Тук оптичното представяне е на високо ниво и производителността е впечатляваща. Все пак, това е Никон.
В заключение: с почетно място в Историята на биноклите, старите японци като цяло са чудесни наблюдателни инструменти. Когато зад някои от тях стои Nippon Kogaku, то той със сигурност е приложим и до днес.
Проектите: пълна профилактика и обличане с нова кожа от приятелите ни от Dino's studio."
Nikon и други японски бинокли
Nikon и други японски бинокли
Nikon и други японски бинокли
Nippon Kogaku Feather-Weight 7x50 Tokyo JB 7. Eдин от най-добрите бинокли в този клас. Сериен номер 161784. Производител likura Kogaku Seisakujo Inc (J-E44), оценка 10/10 от Ремонт на бинокли Силистра. Нефрапантни следи от употреба по корпуса, здрави и чисти лещи и призми, работеща фокусировка. JB7 - символ за най-високо качество при японските наблюдателни уреди. Технически характеристики: поле на видимост 128 на 1000м, изходен лъч към зеницата 7.14мм, тегло 1010гр. Окомплектовка: оригинален футляр, кожен презвратен ремък. 390 лева. Неналичен
Nikon и други японски бинокли
Nippon Kogaku Nikon Feather-Weight 7x50 (J-B7, J-E44)
Висш клас класически бинокли. 
Изключителен баланс на изображението. Най-важната характеристика при биноклите е първото впечатление, което остава от този чудесен Никон. Прекрасни реални цветове, зашеметяващ контраст, работещо на над 85% поле. Нулева хроматична аберация. Гледката е много подобна на прекия му конкурент Фуджинон Мейбо, като тук дори резолюцията е малко по-висока в центъра, а самата картина е малко "по-мека", с по-топли нюанси, за разлика от леко хладната при Мейбо. Така всъщност двамата японци се равняват. Зрителният ъгъл е 7,3 градуса, по-голям например от ранните източногермански събратя от Цайс Йена / Айсфелд, ясно очертан.
В конструктивно и механично отношение, този модел е съизмерим с Цайс Оберкохен, Лайц, Сваровски и Хартман. Отлична изработка на метални детайли от likura Kogaku Seisakujo Inc (J-E44) и разбира се J-B7, собственият завод на Никон, олицетворение на най-доброто японско производство. Отлично уплътнен с гарнитурки и о-пръстени, той е много по-издръжлив срещу запотяване и влага от много западни и съветски конкуренти и се доближава до новите технологии. Най-големият плюс при тази генерация е feather-weight, т.е. олекотена, изработен от леки сплави. Разликата в теглото с другите Никон-и от неговата епоха е чувствителна.
В заключение: вечна класика, напълно приложима и до днес в различни сфери. Със сигурност с това изображение ще бъде актуален още дълго.
Проектът: профилактика
Красен Цветков Facebook
Nikon и други японски бинокли
Nikon и други японски бинокли
Nikon и други японски бинокли
Nikko Novar 7x49 Occupied Japan. Втора колекционерска група. Изключително рядък бинокъл в топ 50 на най-редките серийни бинокли, произведен в годините след ВСВ до 1950г., заради което на корпуса присъства маркировка Occupied Japan. Сериен номер 574753. Пясъчно покритие, индивидуална фокусировка, безупречно състояние. Кожен презвратен ремък. 490 лева. Неналичен
Nikon и други японски бинокли
Ревю от Ремонт на бинокли, Силистра:
"Nippon Kogaku Novar 7x49.
Висш клас класически бинокли. 
Започнахме (https://www.facebook.com/binocularsrepair/posts/pfbid024mdKi2xuJSpDNFprVrN4ryLXtJ4W83P5BAZj9PpEmcmhBj1ABRxgg8ukLjS9rifPl) и завършваме "Месеца на горещите класики" с един прекрасен модел на Никон.
Новар с 49 милиметрови обективи е един от редките представители на обичаната марка от Страната на изгряващото слънце. Той е част от серия с още три конфигурации, като всички те са от епохата на "Nikko" гамата на Никон. Произвеждат се от началото на 20-те до края на 40-те, но има данни и за по-късни образци. Историята на щампата Made in Occupied Japan вече сме я разказвали на страницата ни и днес няма да се спираме отново на нея (за любознателните ни читатели вижте този проект): https://www.facebook.com/binocularsrepair/posts/pfbid02nK8UXVgVvK9D4BRjUEu89jX1DE25rTuB5mDQ9KFbCCaotJLT69pv4o1wctT5X2XCl
Новар предоставя отлично изображение, идеално балансирано. Няма СА, няма кривини на полето и подобни пречещи аберации. Абсолютно реални цветове, перфектни стъкла, нищо, че анти-рефлексни покрития липсват. Естественият тон в гледката обуславя употребата на Новар 49 в професионални поприща, там където не бива да има изменение в цветоподаването. Зрително поле е ясно, 7.1 градуса и работи на над 90%.
В конструктивно-механично отношение е здрав бинокъл. Индивидуално фокусиращите окуляри са плавни, не твърди или пък прекалено течни, облеклото на корпуса е тип пясъчно, устойчиво и с хубаво сцепление. Четирите винта на мостиците не са монтажни, а са предвидени за продухване или пълнене със сгъстен въздух, наследство от старите военни японци.
Резюме: чудесен класик. Спокойно може да се обобщи, че е сред най-добрите 49-мм бинокли, тъй като ТОЧНО с тази конфигурация конкурентите всъщност са нищожно малко. Игнорирайки светлият отвор на обективите, то бинокълът е действително сред най-висококвалитетните седем-кратни бинокли създавани въобще."
Nikon и други японски бинокли
Nikon и други японски бинокли
Nikon и други японски бинокли
Nippon Kogaku Novar 7x50 Coated. Непрофилактиран, сериен номер 741429. Много добро състояние. Корпус с незначителни следи от употреба с лека деформация при една от челните гривни. Четливи надписи, здрави бакелитови наочници. Работеща индивидуална фокусировка, здрави лещи и призми. Технически характеристики: поле на видимост в градуси 7.1, тегло 1010гр. Окомплектовка: оригинален футляр и кожен презвратен ремък. 350 лева. Неналичен

Nikon и други японски бинокли
Ревю от Ремонт на бинокли, Силистра:
Nippon Kogaku Novar 7x50 I.
Висш клас класически бинокли. 
Dino's studio black sand edition.
Прекрасният баланс в гледката не може да бъде подминат. Нито един от нашите тестъри не остана неудовлетворен от наблюденията с тази първа генерация на Новар 7х50 и бинокълът заслужено заема своето място като един от най-добрите в този сегмент.
Линията Новар на Нипон Когаку (Никон) е добре позната сред колекционери и почитатели на марката. В края на Юли представихме редкият събрат 7х49 (https://www.facebook.com/binocularsrepair/posts/pfbid02ioGP2qnUyxykzsGzBBMW1FrDYusad1hVZMNNABQ2DvAPYzZ5swfZoAe8P2W1VYKUl), а днес любознателните ни читатели ще видят първото поколение на 50-милиметровите обективи.
Това поколение се произвежда все още в "Окупирана Япония" и има една съществена разлика с друг рядък образец на Никон - Оплем (https://www.facebook.com/binocularsrepair/posts/pfbid02nEFGW6urUNdrVdcuXJBTHwkHrVPSHvigeNfZsSpsa9N8xfBoYqxnBE8FJ6zpUS9kl). Тя се състои във влаганите призми, при Оплем са ВК7, при Новар са bak-4.
Novar I не притежава анти-рефлексни покрития. Тази особеност обаче далеч не пречи на кристалното изображение с отлична резолюция, детайлност и напълно реалистични цветове. Личи си майсторлъка при обработването на оптичните стъкла. Вече втората и последната трета генерация (очаквайте ги) са с наслоявания и гледката при тях е по-мека, не така съвсем натурална.
Много здрав и стегнат, бинокълът е наследник на военните NK, тялото е същото, индивидуалните окуляри са с гривните с кръстосаните накадки, а движението им е повече от добро. Корпус и тубуси са покрити с пясъчно облекло, което за участникът ни се наложи да бъде освежено от Dino's studio. Резултатът е отличен и усещането за сцепление е много по-добро.
В заключение: чудесен седемкратен класик. Резолюцията и контрастът в гледката са достойни за уважение дори и днес, и са съпоставими с най-добрите съвременни бинокли по тези параметри."
Красен Цветков Facebook
Nikon и други японски бинокли
Nikon и други японски бинокли
Nikon и други японски бинокли
Nikon Nippon Kogaku 7x50 Tokyo J B7. Състояние като нов, mint, един от най-добрите бинокли в сегмента 7х50. Сериен номер 681868. Без следи от употреба по корпуса, здрави и чисти лещи и призми, безупречна индивидуална фокусировка. J B7 - знак за най-високо качество. Технически характеристики: поле на видимост 7.3 градуса = 128 m/1,000 m; изходен лъч към зеницата 7.14мм; тегло 1,012 гр. Окомплектовка: оригинална кутия, оригинален футляр в състояние mint, кожени презвратен и презраменен ремък, проспекти, четчица. 490 лева. Неналичен

Същият бинокъл в колекцията на Frank: https://www.flickr.com/
Nikon и други японски бинокли
Nikon и други японски бинокли
Nikon и други японски бинокли
Nikon и други японски бинокли
Nikon и други японски бинокли
Nippon Kogaku Tropical 7x50 Coated. Непрофилактиран, но нямащ нужда от профилактика. Бинокъл в топ 5, а може би и по-нагоре в конфигурацията 7х50. Сериен номер 294415, липсва упоменаване на завода производител с маркировка JB и номер, т.е. уредът е произведен непосредствено преди ноември 1959 г., което, предвид състоянието му, поражда удивление. Минимални следи от употреба по корпуса, здрави и чисти лещи и призми, работеща разделна фокусировка, бинокълът е и в колимация, т.е. без двоен образ. Поле на видимост в градуси 128 на 1000 м., изходен лъч към зеницата 7.1 мм., тегло 1320 гр.Окомплектовка презвратен ремък. 490 лева. Неналичен
Nikon и други японски бинокли
Frank A. Lagorio е написал за Nippon Kogaku Tropical 7x50 със сериен номер 295446 следното: " Оптиката на този бинокъл е невероятно добра. Оптически бих го оценил като втори в колекцията след Nikon 8X32 SE, който е създаден почти 50 години по-късно. Той е рязък до около 90% до ръба, има абсолютно верни цветове (без жълтеникави или сини нюанси), контрастът и дефиницията са невероятни (виждам по-добри детайли с тях, отколкото с някои много уважавани 8X), контролът на разсеяната светлина е превъзходен и са направени като танк (произведен през 1960 г. и нито петънце мъгла, прах и т.н. вътре). Не мога да повярвам, че те имат само това, което според днешните стандарти е примитивно MgF2 покритие. Може да са големи и наподобяващи Mk 28 на флота от Втората световна война, но това е една красота."
Окомплектовка презвратен ремък. 490 лева,
Nikon и други японски бинокли
Nikon и други японски бинокли
Nikon и други японски бинокли
Kaikosha K.T. 6x24. Типичен самурай от ВСВ, непрофилактиран, но почти в безупречно състояние. Означението К.Т. е съкращение на Кудан Токио. Kaikosha е основана преди ВСВ като организация на японски императорски офицери с цел взаимопомощ и акедимични изследвания, разполагала е и със свои магазини, в които са се продавали всякакви военни артикули включая и бинокли. Kaikosha означава „да вървим заедно“ или „ще се бием в тази война рамо до рамо“, което напълно отговаря на духа на организацията. Стилизираната фигура на дясната призмена плоча във формата на пентаграма и черешов цвят е търговският знак, с който са били обозначавани продаваните от компанията артикули. Серийният номер на бинокъла, 53188, е сравнително ранен при положение, че има подобни бинокли с номера над сто хиляди и със сигурност е бил предназначен за офицерския състав по време на войната със САЩ.
Много добро състояние. Съхранено покритие на корпуса, цели бакелитови наочници, четливи надписи. Лещи и призми здрави с минимално замърсяване, разделната фокусировка работи, в десния барел е разположена далекомерна скала. От месинг са окулярите, призмените капаци, централната ос и капачетата й. Тегло 440 грама. Окомплектовка: оригинален футляр също в много добро състояние и презвратен ремък. 450 лева. Неналичен.
Nikon и други японски бинокли
Nikon и други японски бинокли
Nikon и други японски бинокли
Nikon и други японски бинокли
Nikon и други японски бинокли
Nikon и други японски бинокли
Toko Magna 8x30 Occupied Japan. Непрофилактиран. Японски бинокъл от периода след ВСВ. Сериен номер 130614. Състояние добро, а за годините му и много добро. Липсва покритие на корпуса и е трудно да се разбере дали изобщо е имало такова или в някакъв момент е премахнато, лека забележка по единия ебонитов наочник, четливи надписи. Лещи и призми здрави, позамърсени, подобно на Цайс Делтринтем широка окулярна леща тип Йефле. Разделната фокусировка работи. Поле на видимост 135 на 1000 метра. Окомплектовка оригинален футляр подписан Occupied Japan от свинска кожа, който се нуждае от известно възстановяване. 250 лева. Неналичен.
Nikon и други японски бинокли
Nikon и други японски бинокли
Nikon и други японски бинокли
Nikon и други японски бинокли
Toko Seiki Edoga 7x50 Occupied Japan. Много добро функционално състояние. Леки следи от употреба, здрави и чисти лещи и призми, работещи безупречно централна фокусировка и диоптрична корекция десен окуляр. В колимация. В долната страна на рамата Made in Occupied Japan, вероятен период на производство 50-те години на миналия век. Поле на видимост, написан и на дясната призмена плоча, в градуси 7.1, около 120 на 1000м. Острота и цветове характерни за високия клас на японските наблюдателни уреди. Окомплектовка оригинален футляр и кожен презвратен ремък. 350 лева. Неналичен
Nikon и други японски бинокли
Nikon и други японски бинокли
Nikon и други японски бинокли
Nikon 12x36
Профилактиран, призми roof, D серия. Сравнително рядък бинокъл произвеждат от началото на 80-те години. Сериен номер 138857, Made in Japan. Много добро състояние, събран, компактен, тегло с ремък 610 гр. Корпус без следи от употреба, гумените наочници са цели и запазили качеството си. Лещи и призми здрави и чисти, централната фокусировка и диоптричната корекция работят безупречно. В колимация. Поле на видимост в градуси 5. Окомплектован с оригиналния си презвратен ремък и неоригинален футляр. Неналичен.
Nikon и други японски бинокли
Nikon и други японски бинокли
Nikon и други японски бинокли
Nikon и други японски бинокли
В момента разглеждате олекотената мобилна версия на уебсайта. Към пълната версия.