H. Kolberg iSka Warszawa
Бинокли с този бранд се произвеждат през 20-те и началото на 30-те години на миналия век след обединение на две руски оптични дружества и едно италианско, а Хенрих Колберг, чието име ляга в основата на бранда, е главен акционер. Производството започва през 1923г. като биноклите са копие на произвежданите в Обухов, Санкт Петербург, респективно на Карл Цайс Йена. При основаването си фирмата получава мощна подкрепа от полското военно министерство, включително договор-поръчка за 1000 бинокъла като последната 18-а точка в този договор гласи: „За да улесни производството на бинокли, отдел III по артилерия и въоръжение предоставя на Фирма H.Kolberg и S-ka S.A строителни чертежи на руски бинокъл 6x (тип Zeiss). Компанията трябва да направи две копия на чертежите и трябва да върне оригиналните чертежи и един предоставен екземпляр в 10-дневен срок от датата на подписване на договора”. В периода 1924-1926-а са произвеждани по 500 бинокъла на месец, впоследствие производството се забавя - 1927-а 1683 и през 1928-а 1163. Общото количество на произведените бинокли е достатъчно, за да бъде прекратен вносът им от чужбина. През 1929-а година е възприета нова версия на бинокъла, а на 27 май 1931 година H. Kolberg iSka е преименува на PZO.
PZO LP 7x45. Военен, непрофилактиран, вероятен период на производство 80-те години на миналия век. Съществува и инфра ред вариант на модела, който, за разлика от тук представения, е и с далекомерна скала. Много добро състояние. Цели гумени наочници, неповредени капачки на предните лещи, без следи от употреба по корпуса, малка залебежка при гумата покриваща единия окуляр. Перфектна механика на разделната фокусировка, здрави лещи и призми със съхранено покритие, но и с известно замъгляване, което ще бъде добре да бъде премахнато за максимален оптичен резултат. Технически характеристики: поле на видимост 120 на 1000 м., изходен лъч към зеницата 6.4 мм., сериозно тегло от 1250 гр. Окомплектовка: оригинален дъждевик и оригинален презвратен ремък. 490 лева. Запазен.
Сравнение между IOR-SA 7x40 vs. Zeiss Jena EDF 7x40 vs. PZO 7x45:
H. Kolberg iSka Warszawa 6x30 Втора версия 1931г.
Трета колекционерска група
Военен бинокъл, непрофилактиран. Конкретният бинокъл е с няколко забележки. Голяма част от надписите и изображенията по някаква причина са изтрити, липсват гривните на челните лещи, което не е трудно да бъде поправено и покритието на корпуса на места е разрушено. Сериен номер 29747, година на производство 1931-а, като последният произведен бинокъл на H. Kolberg iSka е с номер 29762, което допълнитело повишава колекционерската стойност на уреда. Лещи и призми здрави с минимално замърсяване, разделната фокусировка работи, в десния тубус е разположена подробна кръстовидна далекомерна скала. Поле на видимост 150 на 1000 м., тегло 650 грама, от месинг са окулярите, призмените капаци, капачетата на централната ос. Окомплектовка кожен футляр и кожен презвратен ремък. 290 лева, коледна цена 250. Неналичен
Същият бинокъл Първа версия от 1927г. в колекцията на fernglasmuseum.at:
PZO 6x30. Непрофилактиран.
Служебен бинокъл от периода след Втората световна война с далекомерна
скала и с извършен ремонт в България. Символът 131 е бил въведен в
началото на 50-те години като код на военната продукция на PZO -
Polskie Zakłady Optyczne. Много добро състояние, запазен корпус, здрави
лещи и призми, работеща индивидуална фокусировка. Окомплектовка: кожен
презвратен ремък и кожен предпазител на окулярите. 160 лева. Неналичен
"PZO (131) 6x30.
Висш клас класически бинокли.
Добре познати от наши публикации, а и въобще у нас, биноклите на Polskie Zakłady Optyczne (PZO) са качествени, здрави и надеждни.
След края на Втората световна война и условното разделяне на Източен и Западен блок, производството в Полша е окрупнено и затвърждава своите позиции. Могъщата компания PZO поема част от мащабната манифактура на Изток и е известно име и на Запад. Големи партиди от тази продукция е насочена за военните и до днес мнозина смятат, че дори всички бинокли на марката са военни. Именуването 131 на фабриката от Варшава е установено още в края на 40-те, но е въведено няколко години по-късно. Това кодово название за кратко обозначава именно изделията за военни приложения. По-късно то отпада и на уредите се щампова PZO.
Участникът ни, модел 6х30 е създаден точно в началния период на епохата 131 в овал. Приликата със съветските му събратя не е случайна, производството е унифицирано. Полските аналози обаче като цяло са по-прецизни като изработка, просто те са по-малко произвеждани и старанието е по-осезаемо. Разлика има обаче са в използваните смоли за уплътняване, при ПЗО те са по-семпли и не така издръжливи като руските. Вследствие на това биноклите 131 са по-предразположени към проникване на влага. Всичко зависи от начина на съхранение и експлоатация.
Изображението - най-важната характеристика, е отлично. То е ясно, контрастно, без оцветяване с висока резолюция. Мерителната скАла артилерийски тип е вложена традиционно в десния барел на окуляра. Зрителното поле е рязко, добре диафрагмирано с ъгъл 8,5 градуса.
В механично и конструктивно отношение е типичен военен бинокъл - индивидуална фокусировка, издръжливо "пясъчно" покритие на тялото, здрав и стегнат, без луфтове и хлабини.
В заключение: много добър полски бинокъл, това е достатъчно. Като прибавим, че е част от Историята за разлика от много бюджетни негови събратя това го прави търсен и в колекционерските среди."
Красен Цветков Facebook
PZO LP 6x30 C (Compact). Непрофилактиран, сериен номер 01474. Рядък бинокъл включително и заради високата си цена при неговата поява. Въведен в производство 1961г., дизайн 1957 със скъсен корпус, размери 92x176x48,5 mm. Запазена колекционерска бройка. Подобрена оптична и механична схема с т.нар. телеобектив бинокли - отдалечени лещи с въздушна въглавница между тях срещу конденз. При традиционната схема лещите са залепени. Здрави лещи и призми с нормално за годините му зацапване, работеща централна фокусировка и диоптрична корекция десен окуляр. Технически характеристики: поле на видимост 155м на 1000м в градуси 8.78, малко по-широко от CZJ Silvarem, при който е 150 на 1000, изходен лъч към зеницата 5мм, призми BaK-4/Porro. Окомплектовка: оригинален футляр и кожен презвратен ремък. 250 лева. Неналичен
PZO LP 7x50.
Трета колекционерска група - премиални бинокли
Непрофилактиран, но в много добро състояние, създаден след лицензионен договор с Carl Zeiss Oberkochen. Сериен номер 15143. Покритие на корпуса без забележки, здрави и чисти лещи и призми, работеща индивидуална фокусировка. Технически характеристики: поле на видимост 132м на 1000м, изходен лъч към зеницата 7.14мм, размери 135x205x75мм,
призми BaK-4/Porro. Окомплектовка: оригинален кожен футляр,
кожен предпазител за окулярите и презвратен ремък, гумени предпазители
на челните гривни, 4 броя филтри. 390 лева. Неналичен
"PZO LP 7x50.
Висш клас класически бинокли.
Много
добър и рядък модел на Polskie Zakłady Optyczne (PZO). Познати у нас и
от наши ревюта, полските бинокли са част от мащабното производство на
оптични уреди и устройства в бившия Източен блок.
Като
цяло биноклите на PZO могат да се разделят на три групи - копия на
съветските си събратя, собствени модели и клонинги на Цайс Оберкохен от
Западна Германия. Последната група са малко известни, създадени след
споразумения и по лиценз на могъщото име. Днес е трудно да бъдат открити
запазени представители поради малкото направени бройки, а и поради
факта, че притежателите им си ги пазят и не ги продават заради близките
им качества с Цайс ФРГ.
В
публикация от 13 март т.г. (и отдолу в линка) можете да видите
представен оригинала от Оберкохен. Какви са разликите с LP на PZO? На
пръв поглед биноклите са еднакви. При внимателно вглеждане обаче
потребителите установяват, че има разлика в корпуса, но за незапознатите
с устройството на единия и другия 7х50 не е съществена и е без
значение. Тази разлика е важна за специализираните среди и тези, които
ремонтират или профилактират оптични уреди. Тя се състои в това, че
корпуса на Оберкохен е кух изцяло отвътре, с цял шелф за призмите, които
се демонтира и има собствено подравняване. Тялото на PZO LP 7x50 пък е
нормално, призмите са сепарирани стандартно като при всички останали
бинокли на марката, само външната форма е копирана. Това е заради
специалният патент на Цайс, който няма как да бъде предоставен на PZO.
Вътрешната обработка като цяло е по-семпла при полския бинокъл,
нормално, машините и прецизността на Оберкохен са трудно достижими,
въпреки, че имаш лиценз.
В
оптично отношение е чудесен, лещи и призми са изцяло взаимствани от
ФРГ, разликата със западно-германеца е използването на някои примеси в
стъклата и най-вече в анти-рефлексните покрития. Резултатът е ясно,
висококонтрастно изображение с характерният жълт оттенък в картината.
Това оцветяване обаче работи много добре в лошо време и затъмнена среда,
и е удоволствие PZO-то да ползва в такива условия. Зрителното поле по
спецификации е 7,5 градуса, но действително поради диафрагмиране е
колкото оригинала - 7,4 градуса. То е рязко и отлично балансирано. LP
7x50 е масивен, здрав, мъжки бинокъл. Специфичният обемен корпус има
удобен захват. Индивидуалното фокусиране е плавно и прецизно.
В
заключение: истински класик от Полша. С близки качества до 7х50 на
Оберкохен, той също е един от най-добрите бинокли в този сегмент."