binoklite.alle.bg
В края на XIX и началото на XX век C.P. Goerz Berlin е основният конкурент на Zeiss като водещ световен производител на бинокли. През 1895 г. Goerz патентова първия механизъм за индивидуално фокусиране с линейно движение, който се използва при DF 99 и впоследствие е възприет от различни френски и съветски военни бинокли, както и от американската армия: Bell & Howell M19. Goerz е фирмата, която проектира призматичния бинокъл DF 99 и DF 03 на германската армия, както и галилеевия Feldglas 08 - стандартният германски бинокъл от Първата световна война. Малко преди да бъде поет от Zeiss през 1926 г. конструира широкоъгълен бинокъл с поле на видимост 9.6 градуса FOV 6X и вътрешно фокусиращ херметичен бинокъл. C.P. Goerz е един от учредителите на фирмата Zeiss Icon след обединение през 1926г. с Contessa-Nettel, Ernemann и ICA и след получаване на капитал от фондация Zeiss

Бинокли
C.P. Goerz
C.P.Goerz
C.P.Goerz
C.P. Goerz Berlin Trieder Binocle 6x15 Tribus 1902г.
Непрофилактиран, сериен номер 42463, година на производство 1902-а. Първият призмен бинокъл на Goerz съществуващ още с увеличения х3, х9, х12. През 1898г. бинокълът се е продавал за 54$, равностойни понастоящем на 2081$. За годините си в много добро състояние. Съхранено покритие на корпуса, цели наочници, четливи надписи. Здрави лещи и призми с минимално замърсяване, работеща фокусировка с две ролки и корекция на междуочно разстояние. Поле на видимост в градуси 6.7, тегло 389 гр. Окомплектовка оригинален за конкретния бинокъл кожен футляр тип английски също в много добро състояние. 170 лева. Запазен.
C.P.Goerz
C.P.Goerz
C.P.Goerz
C.P.Goerz
C.P.Goerz
C.P. Goerz Berlin Trieder Binocle 9x Trigon 1900г.
Непрофилактиран, големина на челна леща 20 мм. Ранен сериен номер 14345. Този вид бинокъл е произвеждан до 1911 година, а конкретната бройка е от първите партиди и е произведен през 1900-а. Цена на уреда при пускането му на пазара $63, преведено към настоящия курс над $2,390. Непрофилактиран, но за годините си в много добро състояние. Съхранено покритие на корпуса, неповредени бакелитови наочници. Лещи и призми здрави, за почистване, работеща фокусировка и корекция на междуочно разстояние. Подобно на ранния Zeiss Feldstecher бранд и модел са ръкописно гравирани на призмените плочи. Поле на видимост в градуси 4.4. Окомплектовка оригинален футляр с повредено закопчаване. 190 лева.
C.P.Goerz
C.P.Goerz
C.P.Goerz
C.P.Goerz
C.P.Goerz

C.P.Goerz Trieder-Binocle *Army* 9x20  
Втора колекционерска група 
Изключително рядък бинокъл, който, както личи от наименованието е военен. Увеличение х9, големина на челна леща 20 мм. Непрофилактиран. Интересна система на фокусиране, която работи, диоптричната корекция също. Не успях да открия сериен номер, период на производство около 1900 г., в сайта имам подобен бинокъл със сериен номер 3038 от 1898 г. Запазено покритие на корпуса, здрави бакелитови наочници, поизтрити надписи, които все още могат да бъдат прочетени. Лещи и призми здрави, но нуждаещи се от почистване. Тегло 560 гр. Окомплектовка оригинален кожен футляр и кожен презвратен ремък. 350 лева
C.P.Goerz
C.P.Goerz
C.P.Goerz
C.P.Goerz
C.P.Goerz
C.P. Goerz Trieder Binocle Dienstglas D.F. 03 6 Fach U.F. 1914г.
Служебен военен бинокъл, непрофилактиран. Сериен номер 294645, година на производство 1914, т.е. непосредствено преди или малко след началото на ПСВ. Другият номер на призмената плоча, 14439, е инвентарен. D.F.03 e означение за това кога този модел бинокъл е приет за стандарт от германското военно министерство, в случая 1903г,. U.F. е съкращение за Unteroffizier-Fernglas, т.е. уредът е бил предназначен за подофицерския състав. Увеличение х6, големина на челна леща 24мм. Военната служба не се е отразила добре на покритието на корпуса, което на места липсва, единият бакелитов наочник е с две малки люспи, надписите са четливи. Лещи и призми най-вероятно здрави, но силно замърсени, разделната фокусировка и фиксаторът за междуочното разстояние работят. Маркировка К на рамата, т.е. бинокълът е минал техническа проверка в Шпандау преди да бъде зачислен в армията. От месинг са окулярите, призмените плочи, централната ос, гривните на челните лещи, капачетата на оста, ролката за междуочно разстояние. 140 лева. Намален 120.
Същият бинокъл от същата година в колекцията на fernglasmuseum.at:
https://www.fernglasmuseum.at/museum/goerz_df03_6mal/goerz_df03_6mal.html
C.P.Goerz
C.P.Goerz
C.P.Goerz
C.P.Goerz
C.P.Goerz
C.P.Goerz
C.P. Goerz Berlin D.F. 99 7x20 1903г. Профилактиран военен бинокъл, сериен номер 59980, година на производство 1903-а. На бинокъла има отбелязан и още един номер: P№6279, това е номер получаван след представянето на документи, удостоверяващи, че бъдещият притежател служи в германската армия, т.е. уредът със сигурност е бил във войската. Моделът е произвеждан от Goerz в периода 1900 - 1907/08, 99 като наименование указва кога е бил приет за стандарт в германското военно министерство като военното предназначение е подкрепено и с голяма ролка за фиксиране на междуочното разстояние. Покритието на корпуса е съхранено, наочниците са цели, надписите макар и много тънки могат да бъдат прочетени. Лещите и призмите са здрави и чисти, разделната фокусировка работи. Технически характеристики: поле на видимост 100 на 1000м, изходен лъч към зеницата 2.86мм, тегло 690гр. 370 лева. Намален 350.
C.P.Goerz
C.P.Goerz
C.P.Goerz
C.P.Goerz
C.P.Goerz
C.P. Goerz D.F. 99 n/A Artillery
Трета колекционерска група
Непрофилактиран, рядък бинокъл предназначен за артилерията, за което свидетелства възпламенената граната на дясна призмена плоча. Увеличение х8, големина на челна леща 26мм. D.F.99 n/A. n/A - neuere Art (нов модел, нов модел в дизайна не само на този бинокъл, на всички Гьорц бинокли след изтичането на лиценза на Цайс). Сериен номер 166238, година на производство 1911-а, инвентарен номер 6618. Военен бинокъл с индивидуална фокусировка, инвентарният номер указва, че уредът е бил служебно зачислен. Състояние за годините и зоната на употреба много добро, забележки малка зона с напукано кожено покритие и незначителна люспа на единия бакелитов наочник. Лещи и призми здрави, позамърсени, индивидуалната фокусировка работи, фиксаторът на междуочното разстояние също. Окуляри, призмени капаци, гривни на челни лещи, централна ос, фиксатор - месинг. 290 лева. Намален 270.
C.P.Goerz
C.P.Goerz
C.P.Goerz
C.P.Goerz
C.P.Goerz
C.P.Goerz
C.P.Goerz Berlin Fernglas 08 6x39
Втора колекционерска група
Непрофилактиран. Модел на немското военно министерство от 1908 г., най-масовият бинокъл в немската армия по време на ПСВ зачисляван на подофицерския състав. Fernglas 08 е произвеждан от всички германски оптични фирми от периода, но е въведен за първи път от Goerz подобно на останалите модели утвърдени като стандарт в германската армия преди ПСВ. Около 1910-а година Goerz Berlin e изработвал най-много бинокли поръчани от германската държава. Тип галилеев, големина на челна леща 39 мм. Уредът влиза в раздел манипулирани бинокли с две допълнително поставени елипсовидни месингови плочи с орел и свастика на двата тубуса и гравирана свастика на предното капаче, което, естествено, няма как да е изработено от фирмата Goerz, но също така не показва и признаци да е реализирано в съвремието. Любопитен момент е, че липсва и сериен номер. Извън това бинокълът е в много добро състояние особено за годините си. Бакелитовите наочници са здрави, лещите цели и в голяма степен чисти, фокусировката работи. Окомплектован е с оригинален кожен футляр закопчалката на който се нуждае от възстановяване, метален дъждевик и презвратен ремък. 450 лева.
C.P.Goerz
C.P.Goerz
C.P.Goerz
C.P.Goerz
C.P.Goerz
C.P.Goerz
C.P.Goerz Fernglas 08 1913г.
От 1908г. Галилеевият Fernglas 08 е стандартен модел на немското военно министерство и е конструиран от C.P.Goerz подобно и на останалите военни модели преди това. Това е най-разпространеният бинокъл в немската армия по време на ПСВ и е бил предназначен за подофицерския състав. Тясно поле от 4.4 градуса, но за сметка на това светлосила непостижима за останалите призмени бинокли плюс ниска цена. Увеличение х6, големина на челна леща 39 мм. Непрофилактиран. Сериен номер 228185, година на производство 1913, маркировка К на рамата, т.е. минал техническа проверка преди да бъде зачислен във войската. За годините и мястото на употреба в много добро състояние. Нормални следи от употреба, здрави и в голяма степен чисти лещи, разделната фокусировка работи, по-стегнато при единия окуляр, фиксирането на междуочното разстояние също. Бинокълът има и втори номер разположен върху фиксатора, който е ведомствен: 22739. От месинг са окулярите, гривните на челните лещи, капачетата и фиксаторът. 160 лева. Намален 150.
C.P.Goerz
C.P.Goerz
C.P.Goerz
C.P.Goerz
C.P.Goerz
C.P.Goerz

C.P. Goerz Berlin D.F. 99 7x20 1903г. Непрофилактиран военен бинокъл, сериен номер 76234, година на производство 1905-а. На бинокъла има отбелязан и още един номер: P№ 7499, това е номер получаван след представянето на документи, удостоверяващи, че бъдещият притежател служи в германската армия, т.е. уредът със сигурност е бил във войската. Интересно е сравнение с тези персонални номера с военните бинокли на Carl Zeiss Jena. В сайта binocollection.com може да бъде видян военен бинокъл Carl Zeiss Jena D.F. 8x Bent Shoulders със сериен номер 13676, произведен в същата 1905г. с P№ 3434, т.е. в този период Goerz е имал доста по-високо реноме сред военните и е отговорил на техните предпочитания с повече от два пъти повече уреди. Моделът е произвеждан от Goerz в периода 1900 - 1907/08г. 99 в D.F. 99 указва кога е бил приет за стандарт в германското военно министерство. Покритието на корпуса е съхранено, наочниците са цели, надписите четливи. Лещите и призмите са здрави, леко замърсени, разделната фокусировка работи. Използваният метал е месинг, което обуслява съразмерно по-голямото тегло на уреда, но едната призмена плоча е подменена с такава от друг период. Технически характеристики: поле на видимост 100 на 1000м, изходен лъч към зеницата 2.86мм, тегло 690гр. 330 лева. Намален 310

C.P.Goerz
C.P.Goerz
C.P.Goerz
C.P.Goerz
C.P.Goerz
C.P.Goerz
C.P. Goerz Fago 3.5x15 
Непрофилактиран, но в безупречно състояние, в колимация, независимо от малкото увеличение изображение тип "уау". Театрален бинокъл произвеждан от 1902г., от същата година Goerz произвежда и още един подобен бинокъл с увеличение 2.5, който ще покажа утре. Цена през 1902г. 40$ равностойни преди четири години на 1192$, понастоящем над 2000. Луксозен модел със съхранена змийска кожа, здрави и сравнително чисти лещи и призми, работеща централна фокусировка. Окомплектовка подходящ кожен футляр възможно от по-късна епоха. 250 лева.
C.P.Goerz
C.P.Goerz
C.P.Goerz
C.P.Goerz
C.P. Georz Trieder Binocle 7x20 1905 г
Трета колекционерска група. 
Непрофилактиран, но за годините си в много добро състояние. Сериен номер 85873, година на производство 1905-а. Бинокълът е де факто D.F. 99 с увеличение х7 и големина на челна леща 20 мм., продаван в САЩ като Armee Mod. (виж последните две снимки.) Най-вероятно при този бинокъл Goerz е решил да пусне военен бинокъл за продажба в гражданския сектор, заради което военното предназначение на уреда не е упоменато. В модела за първи път е внедрена иновативна система за фокусиране, при която оптичните елементи се движат праволинейно. Покритието на корпуса е съхранено, наочниците са цели, а надписите четливи. Лещи и призми здрави, минимално замърсени, разделната фокусировка работи, при единия окуляр малко по-твърдо. Технически характеристики: поле на видимост 100 м. на 1000, изходен лъч към зеницата 2.86 мм., тегло 690 гр. Преобладаващ метал - месинг. Окомплектовка оригинален футляр с повредено закопчаване и кожен презвратен ремък. 390 лева



C.P.Goerz
C.P.Goerz
C.P.Goerz
C.P.Goerz
C.P.Goerz
C.P.Goerz Pagor Trieder Binocle 6x 1912г.
Непрофилактиран, големина на челни лещи 15 мм. Серията Pagor, включваща бинокли 6х15, 8х15 и 10х15, е въведена в производство през 1905г., конкретният уред със сериен номер 191835 е произведен през 1912-а. В момента на появата на бинокъла на пазара неговата цена е била 40$ равностойни понастоящем на 1367$. За годините си в много добро състояние. Съхранено покритие на корпуса, здрави лещи и призми, които са и сравнително чисти, работещи централна фокусировка и диоптрична корекция. 190 лева. Намален 170.
C.P.Goerz
C.P.Goerz
C.P.Goerz
C.P.Goerz
C.P.Goerz
C.P.Goerz Pagor Trieder Binocle 10x 1908г.
Непрофилактиран. Линия бинокли произвеждани от 1905г., цена на Pagor 10x при неговата поява 46$ равностойни понастоящем на 1672$. Големина на челна леща 15 мм. Сериен номер 135128, година на производство 1908-а. За годините си уредът е в много добро състояние. Покритие на корпуса с малки забележки, четливи надписи, цели бакелитови наочници. Лещите и призмите са здрави с нормално замърсяване, централната фокусировка и диоптричната корекция работят. Тегло 325гр., материал на металните елементи - месинг. Бинокълът е окомплектован с оригинален футляр в много добро състояние. 210 лева
C.P.Goerz
C.P.Goerz
C.P.Goerz
C.P.Goerz
C.P.Goerz
C.P. Goerz Trieder Binocle Dienstglas D.F. 03 6 Fach U.F. 1914г.
Военен бинокъл, непрофилактиран, но в много добро за годините му състояние. Сериен номер 303464, година на производство 1914, т.е. непосредствено преди или малко след началото на ПСВ. Другият номер на призмената плоча, 18786, е инвентарен. D.F.03 e означение за това кога този модел бинокъл е приет за стандарт от германското военно министерство, в случая 1903г,. U.F. е съкращение за 
C.P.Goerz
Unteroffizier-Fernglas, т.е. уредът е бил предназначен за подофицерския състав. Увеличение х6, големина на челна леща 24мм. Съхранено покритие на корпуса, цели ебонитови наочници, четливи надписи. Лещи и призми здрави, могат да бъдат почистени, разделната фокусировка и фиксаторът за междуочното разстояние работят. От месинг са окулярите, призмените плочи, централната ос, гривните на челните лещи, капачетата на оста, ролката за междуочно разстояние. 250 лева.
Същият бинокъл от същата година в колекцията на fernglasmuseum.at:
C.P.Goerz
C.P.Goerz
C.P.Goerz
C.P.Goerz Modell 1908 6x Armee-Trieder 1912г. Военен бинокъл, непрофилактиран, но в много добро състояние. Големина на челна леща 24мм. Сериен номер 183072, година на производство 1912. Съхранено покритие на корпуса, четливи надписи, наочниците най-вероятно не са оригинални. Лещи и призми здрави и сравнително чисти, индивидуалната фокусировка работи. От месинг са окулярите, призмените плочи, централната ос, фиксатора за междуочно разстояние, капачето на централната ос, гривните на челните лещи.
C.P.Goerz
Технически характеристики: поле на видимост 122.5 на 1000м., в градуси 7, изходен лъч към зеницата 4 мм., тегло 480 гр. Изключително добре окомплектован: оригинален кожен футляр, дъждевик, кожен презвратен ремък и тока за копче. 270 лева. Намален 250.
C.P.Goerz
C.P.Goerz
C.P.Goerz
C.P.Goerz Heli-Trieder 6x24. Профилактиран, предназначен за военна употреба с разделна фокусировка и голяма ролка. Бинокъл произвеждан от Goerz от 1911г., серийният номер е заличен. Запазено покритие на корпуса, единият бакелитов наочник е с малка люспа, четливи надписи. Ролката за фиксиране на междуочно разстояние работи, пантите се отварят и затварят с необходимото усилие. Здрави и чисти лещи и призми, разделната фокусировка работи. Окуляри, призмени плочи, гривни на челни лещи, ролка - месинг. Поле на видимост 122 на 1000м, тегло 590 гр., първоначална цена 140 DM. 180 лева.
C.P.Goerz
C.P.Goerz
C.P.Goerz
С.P.Goerz Neo-Trieder 8x24 1912г. Непрофилактиран, но в много добро състояние. Бинокъл произвеждан от 1911г., конкректният уред със сериен номер 219289 през 1912г. Цена при неговата поява 50$, равностойни понастоящем на 1370$. Окуляри, призмени капаци, гривни на челни лещи месинг. Много добро състояние. Запазено покритие на корпуса, здрави лещи и призми, нуждаещи се от почистване, работеща централна фокусировка и диоптрична корекция. Нови наочници, четливи надписи. Поле на видимост в градуси 6.4 в метри 130 на 1000м. Окомплектовка кожен футляр с повреда при закопчаването и презвратен ремък. 210 лева
C.P.Goerz
C.P.Goerz
Ревю от Ремонт на бинокли Силистра:
"C.P. Goerz Neo-Trieder 8x24.
Висш клас колекционерски / класически бинокли. Оценка: 9.1 / 10.
Днес представяме старата чудесна класика Goerz Neo-Trieder с конфигурация 8х24, търсен от големите колекционери по Света. За марката вече е излишно да повтаряме, познавате добре "Старият германец" от нашите проекти,
Нео серията на Goerz включва три бинокъла - 6х21, 8х24 и 12х24. Тяхното производство започва през 1911-а, като нашият участник е направен през 1920-а.
Типично за марката, и при този модел дизайна и конструкцията са интересни и патентовани. Сравнително тънките мостици /кобилички/ на окулярите са здрави и плавно движат групите. Ролката на ЦФ е средна, наочниците и тук са цели тела, диоптричната корекция е обичайно в дясно.
Тялото и механичните части на Neo-то са изработени от алуминиеви сплави и месинг, бинокъла тежи 482 гр
Изображението е а ла Goerz - чисто и ясно зрително поле /6.4° поле = 102 м на 1000м/ с много висок контраст и без никакви изкривявания. Интересното при модела, че са използвани първите версии на вулканизирана пластмаса, имитираща кожа за покритие на тялото. Този метод е бил революционен за времето си, в днешно време е взаимстван. Въпреки това, ако бинокъла не е съхраняван правилно, с годините тази пластмаса овехтява и е трудно да бъде поддържана. Затова колекционерите търсят запазени бройки, какъвто е участващият в нашата задача."
C.P.Goerz
C.P.Goerz
C.P.Goerz
C.P. Goerz Marine-Trieder D.R.P. 6x30 1913г. Трета колекционерска група. Непрофилактиран военен бинокъл. Сериен номер 259066, година на производство 1913. Състоянието на бинокъла e добро и в този си вид, включително и като картина, може да се конкурира с много престижни съвременни образци. Съхранено покритие на корпуса, единият бакелитов наочник е с две малки люспи, надписите са четливи. Здрави лещи и призми с минимално замърсяване, единият наочник фокусира другият е блокирал. Окуляри, призмени капаци, голяма ролка за междуочно разстояние, централна ос, капачета на централна ос - месинг. Технически характеристики: поле на видимост 147 на 1000м, изходен лъч към зеницата 5мм, тегло както е на снимките 740 гр. Окомплектовка: презвратен ремък. 210 лева
C.P.Goerz
C.P.Goerz
Ревю от Ремонт на бинокли, Силистра:
"C.P. Goerz 6x30 Marine-Trieder.
Висш клас класически бинокли. Оценка: 9.7 / 10.
Обичаният от всички колекционери, а и от всички, които ценят прекрасната гледка на 6х30 на Карл Пол Гьорц е сравнително разпространен бинокъл у нас. Познат на мнозина, той е представян при нас като различни модели от Германия и Австро-Унгария. На страницата ни можете да откриете и ревю на Marine Fernglas 09, който е същият бинокъл, просто е по-старият модел.
Първото впечатление при поглеждане с Гьорц несъмнено е перфектното зрително поле, или по-скоро липсата на аберации. С тогавашните технологии компанията е постигнала изключително балансирана картина без изкривявания. В днешно време това се прави чрез вграждане на допълнителен елемент, т.нар. флатенер, или изравнител на полето. Фактът, че Гьорц успява да създаде такова поле преди над 100 години е показателен за качеството на биноклите на марката.
Освен "равната" картина, Marine-Trieder притежава характерният много висок контраст и неутрално цветопредаване и това го нарежда до най-добрите 6-кратно увеличаващи бинокли направени някога.
В механично отношение е стегнат и здрав, добре уплътнен с естествени смоли. Последните обаче създават проблеми. Ако бинокълът не се съхранява правилно, те стареят бързо, във вътрешността се отчупват парченца и попадат върху призмите. При резбовите връзки пък смолите се втвърдяват до степен на заварки и затрудняват много почистванията и профилактиките. Именно тези дребни недостатъци леко свалят оценката на иначе перфектният уред от времето на Първата световна война.
В заключение: отличен C.P. Goerz. Вечна класика, с почетно място в Историята на биноклите. Напълно използваем и до днес, включително и при професионалистите."
C.P.Goerz
C.P.Goerz
C.P.Goerz

Запазени

C.P. Goerz Helinox 8x30
Трета колекционерска група
Непрофилактиран. Късен Goerz, който дори отсъства в каталога, има Helinox 6x30. Сериен номер 580600, година на производство 1924-а. Широки окулярни лещи, които приличат на тип Йефле. Извън липсата на покритие на корпуса в някои зони в много добро състояние. Наочниците са подменени, надписите четливи. Лещи и призми здрави, позамърсени, разделната фокусировка и фиксирането на междуочното разстояние работят. От месинг са призмените плочи, гривните на челните лещи, фиксаторът на междуочното разстояние и капачето на централната ос. Оригинален кожен футляр. 240 лева. Намален 220. Запазен.
C.P.Goerz
C.P.Goerz
C.P.Goerz
C.P.Goerz
C.P.Goerz
C.P. Goerz Berlin D.F. 03 Dienstglas D.R.G.M. 1906г.
Непрофилактиран военен бинокъл, сериен номер 96187, година на производство 1906-а. На бинокъла има отбелязан и още един номер 5440, който е инвентарен. В сайта имам Goerz D.F. 99, по-ранен от 1903г., но с P№6279, който де факто е по-голям. Разликата е, че настоящият уред е бил служебен, докато по-ранният е бил закупен от военния като частно лице с определена отстъпка. Означението U.F. маркира, че е бил предназначен за подофицерския състав. Увеличение х6, големина на челна леща 21 мм. Моделът е произвеждан от Goerz в периода 1903 - 1907/08, D.F.03 като наименование указва кога е бил приет за стандарт в германското военно министерство като военното предназначение е подкрепено и с голяма ролка за фиксиране на междуочното разстояние. Покритието на корпуса е съхранено, наочниците са цели, надписите макар и малко поизтъркани могат да бъдат прочетени. Лещите и призмите са здрави като се нуждаят от почистване, разделната фокусировка работи. На предните призмени плочи има още един надпис много добре изпълнен: 14 R.8.5., който най-вероятно указва определена воинска част. Технически характеристики: поле на видимост 100 на 1000м, изходен лъч към зеницата 2.86мм, тегло 570гр. 370 лева. Окомплектовка кожен футляр и кожен презвратен ремък. Запазен.
C.P.Goerz
C.P.Goerz
C.P.Goerz
C.P.Goerz
C.P.Goerz
C.P.Goerz
C.P.Goerz
C.P.Goerz 6x24 Armee-Trieder D.R.P.
Военен непрофилактиран бинокъл, сериен номер 251029, година на производство 1913-а, т.е. непосредствено преди ПСВ. Съхранено покритие на корпуса, четливи надписи, люспа на единия наочник, под която се вижда метална основа. Лещи и призми здрави, леко позамърсени, разделната фокусировка работи, работи и фиксаторът на междуочното разстояние. Месингови части според стандартите на периода, тегло с ремъка 507 грама. Окомплектовка презвратен ремък. 150 лева. Намален 140 лева. Запазен.
C.P.Goerz
C.P.Goerz
C.P.Goerz
С.P.Goerz Neo-Trieder 8x26. Непрофилактиран. Бинокъл произвеждан от 1911г., конкректният уред със сериен номер 210810 през 1912г. Цена при неговата поява 50$, равностойни понастоящем на 1623$. Окуляри, призмени капаци, гривни на челни лещи месинг. Запазено покритие на корпуса, цели бакелитови наочници, четливи надписи. Здрави лещи и призми, но сериозно замърсени, работещи централна фокусировка и диоптрична корекция. Поле на видимост в градуси 6.4 в метри 108 на 1000м. Окомплектовка футляр с повредено закопчаване и кожен презвратен ремък. 150 лева. Намален 140. Запазен.
C.P.Goerz
C.P.Goerz
C.P.Goerz
C.P.Goerz
C.P.Goerz Fernglas 08 Първа версия с оригинален футляр. В случая рядък е не бинокълът, а неговият футляр, който има някои липси, но е напълно използваем и вдига сериозно цената на подобна окомплектовка бинокъл/футляр в търговските форуми. Настоящият уред е автентичен фронтовак, носещ всички белези на дългогодишно пребиваване в окопите на ПСВ. За годините и мястото на употреба в добро състояние. Модел на немското военно министерство от 1908г., тип галилеев. Сериен номер изписан на предното капаче: 177870, година на производство 1911, т.е няколко години преди началото на ПСВ. Работеща разделна фокусировка при единия окуляр, при другия трябва да се раздвии. Здрави лещи, които могат да бъдат почистени. Единият наочник е наличен, другият липсва. Окуляри, гривни, затягаща ролка, капачета - месинг. 290 лева. Запазен.
C.P.Goerz
C.P.Goerz
C.P.Goerz
C.P.Goerz
C.P.Goerz
C.P.Goerz
C.P.Goerz
C.P.Goerz
C.P.Goerz
C.P. Goerz Helinox Trieder-Binocle 6x30 1917 г. Колекционерски бинокъл в много добро състояние. Непрофилактиран, но спокойно може да мине и без профилактика. Военен с разделна фокусировка и голяма ролка за фиксиране на междуочно разстнояние. Сериен номер 464386, година на производство 1917-а, т.е. в разгара на ПСВ. Минимални следи от нормална употреба, цели наочници, четливи надписи. Лещи и призми здрави и в голяма степен чисти, работеща разделна фокусировка. В колимация, т.е. без двоен образ. Окуляри, призмени капаци, гривни на челни лещи, централна ос, капаче, фиксатор - месинг. Окомплектовка оригинален кожен футляр също в много добро състояние с подплата синьо кадифе и презвратен ремък. 270 лева. Запазен.
C.P.Goerz
C.P.Goerz
C.P.Goerz
C.P.Goerz
C.P.Goerz
C.P. Goerz Armee-Trieder 6x24. Непрофилактиран, но в много добро за възстановяване състояние. Сериен номер 406132, година на производство 1916. Като всички военни бинокли от периода индивидуална фокусировка и голяма ролка за фиксиране на междуочното разстояние. Запазено покритие на корпуса, възстановени бакелитови наочници. Лещи и призми здрави, но замърсени, фокусировката работи. Окомплектовка оригинален футляр и кожен презвратен ремък. 250 лева. Запазен
C.P.Goerz
C.P.Goerz
C.P.Goerz
C.P.Goerz
C.P.Goerz Heli-Trieder 8x26. Непрофилактиран, военен модел. Сериен номер 587774, произведен през 1925г. Има малка люспа на една от призмите. Запазено покритие на корпуса, четливи надписи, работеща индивидуална фокусировка. Върви с оригинален футляр и презвратен ремък. 160 лева. Запазен
C.P.Goerz
C.P.Goerz
C.P.Goerz
C.P.Goerz

Неналични

C.P.Goerz Berlin Галилеев. Галилеев бинокъл отпреди призмената епоха. Много добро състояние плюс прецизна изработка. Коженото покритие на корпуса е запазено, част от него при единия сенник е разлепено. Цели бакелитови наочници с интересна форма. Фокусировката работи, лещите са здрави и сравнително чисти. Името на производителя е гравирано върху наочниците, подвижен елемент при челните лещи изпълняващ функцията на сенник. Голяма част от металните елементи са месингови. Кожен ремък от периода. 
C.P.Goerz
C.P.Goerz
C.P.Goerz
C.P.Goerz
C.P.Goerz Trieder Binocle Armee Modell D.R.G.M. 6x.
Първа колекционерска група
Изключително рядък военен бинокъл какъвто не успях да открия в нета. Сериен номер 6764, година на производство 1898 или 1899. Предшественикът на D.F. 03, увеличение х6, големина на челна леща 18 мм. За годините си в много добро състояние. Съхранено покритие на корпуса, две малки люспи на наочниците, надписите са четливи. Разделната фокусировка работи Лещи и призми здрави, позамърсени, индивидуалната фокусировка работи. От месинг са: окулярите, призмените капаци, централната ос и задното капаче, фиксаторът, гривните на челните лещи, шините за презвратен ремък. Тегло 484 грама. 

C.P.Goerz
C.P.Goerz
C.P.Goerz
C.P.Goerz
C.P.Goerz
C.P. Goerz Berlin Trieder Binocle 3x15 Germany. Непрофилактиран. Изключително рядък наблюдателен уред изработен в малка серия и предназначен за театрална употреба. Ранен сериен номер 8409, година на производство 1898. Козметично в много добро състояние, малки забележки по оптика и механика. 
C.P.Goerz

Ревю от Ремонт на бинокли Силистра:

C.P.Goerz Berlin Trieder Binocle 3x

Епоха: класически бинокли.

"Ех, този Гьорц!" Възклицанието може да бъде чуто от всеки колекционер и запален почитател не само на марката, а и на биноклите въобще.

Редовните читатели си спомнят, че на страницата ни вече сме презентирали модели 6х ( https://www.facebook.com/…/pfbid02Ahkh2aogkepGShBgDrnHWKuRW… ), 9х ( https://www.facebook.com/…/pfbid02whz5SYj3iKUbnCZSjmQBcw7CJ… ) и 12х ( https://www.facebook.com/…/pfbid0nBVVJURNXTMoEUSau79vrauH7u… ) от линия Trieder Binocle, като при представянето на Шестицата загатнахме за очакване на най-малкият събрат, трикратният Trias, или още познат като No.10. Ето го и него.

Бинокъл създаден в зората на ръчните поропризмени наблюдателни инструменти, този чудесен мъник е рекламиран в тогавашните (края на 19-и век) каталози и брошури като театрален. Клиенти не са липсвали въпреки високата цена от 38$ (екв. днес на 1400). Заможни дами са го носили като част от бижутата си при посещение на постановки и пиеси. Малкото увеличение (3х) и голямото зрително поле (13.3°) са удачни за наблюдения на затворени пространства като зали или салони. Лекото тегло спомага за продължителна употреба, но Триас не е препоръчителен за наблюдения в детайли на далечни дистанции, за тази дейност са предвидени неговите по-големи събратя от линията.

В механично отношение е отличен, технологията е била връх в тези години.

В заключение можем да допълним, че днес Trias на Carl Paul Goerz се намира все по-трудно. За съжаление твърде малко бинокълчета са оцелели в добра кондиция, повечето са ревизирани неправомерно и безхаберно, непоправими са , изтърбушени са и са в лошо състояние. За мнозина колекционери обаче това не е съществено, важно е, че са открили този модел и занапред няма да бъде погубен.

C.P.Goerz
C.P.Goerz
C.P.Goerz
C.P. Goerz Berlin Trieder Binocle 6x15 Tribus. Преди профилактика, сериен номер 1209, година на производство 1897-а. Първият призмен бинокъл на Goerz съществуващ още е увеличения х3, х9, х12. През 1898г. бинокълът се е продавал за 54$, равностойни понастоящем на 2081$. Поле на видимост в градуси 6.7. Окомплектовка оригинален кожен футляр
C.P.Goerz
Ревю от Ремонт на бинокли Силистра:
"C.P.Goerz Berlin Trieder Binocle 6x
Висш клас класически бинокли. Оценка: 9.9 / 10
По света, сред колекционерите насочили се към събирането на различни марки и модели, няма такива, които да не притежават поне един Гьорц. Една от емблемите на старото немско оптично приборостроене е уважавана и в настоящето, дори и от почитатели на биноклите, които са нямали досег с нея. Главната причина е една - качеството.
Добре познати в България (това не бе така допреди 20 години; с изключение на два-три модела, които бяха на снабдяване в нашата армия), наблюдателните инструменти на Goerz вече имат осезаемо присъствие сред родните колекционери. Добре ги познавате и вие, нашите читатели, а редовните си спомнят за линията Trieder Binocle, част от която сме презентирали. Днес ще представим още един модел от тази линия, шесткратният, наречен още Трибус.
Трибус (заедно с Триас (очаквайте го), Тригон (https://www.facebook.com/binocularsrepair/posts/pfbid0szrsvY5rzhXvZvKSVAEqSLj2WRrbPjWB7u7fHustiXAPyYWNFC2oZx5HZ6PrG2v1l) и Трио (https://www.facebook.com/binocularsrepair/posts/pfbid02qsTBtJLNWUx2jEHaysd5yxrG1qXzeVhMT5Pgt11TdPbVdfGqQWDHB5Qau94Wqy5Rl) са анонсирани през 1898 (!) година, много, много преди някои от производителите да бъдат учредени или създадени. Това обстоятелство отрежда на Карл Паул Гьорц почетно място в Историята на биноклите, а заедно с перфекционизма в производството, му отрежда място и сред най-добрите имена в Света на оптиката.
И така, Трибус е бинокъл с 6х увеличение, 15 мм обективи (има и с 20 мм версии), зрително поле от 6.7° (117.5 м) и зъбно-рейково-ролкови механизми. Това в края на 19-и век е невиждана технология и затова се уважава и до днес. Разбира се, няма как да се сравни със съвременен бинокъл по механика или светлопропускливост, НО баланса в гледката, липсата на изкривявания или изменение на цвета е показателен и Трибус далеч е изпреварил времето си. Показателна е цената, която е струвал тогава (1898-а година) - цели 54 $, еквивалентни сега на около 1930 $. При започването на масовата му манифактура цената е редуцирана до 46 долара (днес прибл. 1550)
Линията Trieder Binocle се произвежда до 1911-а година, когато е заменена от следващите поколения поро-призмени бинокли. Малко известен факт е, че тази линия има и монокулярни събратя, които днес е много трудно да бъдат открити, просто са произведени твърде малко бройки.
В заключение: част от отдавна отминала епоха, Tribus остава като еталон за качество в нея. Често наши читатели, които следят публикациите ни отскоро се бъркат в оценките и изразяват почуда как може един стар бинокъл да има по-висок рейтинг от нов. Разликата, уважаеми последователи е в това, че се разглеждат бинокли от РАЗЛИЧНИ епохи. СЪОТВЕТСТВАЩИТЕ технологии на тези епохи са различни, критериите са различни, изискванията са различни и затова оценяването е различно. Разяснявайки това, за Гьорц могат да обобщят основно положителни черти."
C.P.Goerz
C.P.Goerz
C.P.Goerz
В момента разглеждате олекотената мобилна версия на уебсайта. Към пълната версия.