binoklite.alle.bg
E.Leitz Wetzlar след 1945г.
E. Leitz Wetzlar Marsept 7x50 с общовойскови футляр. Трета колекционерска група. Непрофилактиран, но в много добро състояние. Изключително интересен бинокъл. Сериен номер 495107 произведен непосредствено след края на ВСВ от нереализирани през войната заготовки. На бинокъла е направена известна реновация и е с ново пясъчно покритие, което е и боядисано. Лещите и призмите са здрави и в голяма степен чисти. Разделната фокусировка работи гладко и сигурно. Технически характеристики: поле на видимост 128 на 1000 м., изходен лъч към зеницата 7.1 мм. Окомплектовка: общовойскови футляр от периода на ВСВ, генерално в много запазено състояние, но с повредено закопчаване и без маркировки. 450 лева
E.Leitz Wetzlar след 1945г.
"Leitz Marsept 7x50.
Висш клас класически бинокли. Оценка: 10 / 10.
Познатият на всички Binoctar на Carl Zeiss Jena е в Топ 5 на вечните класики 7х50. Неговият истински конкурент няма как да е друг, освен Лайц.
Прекрасният Marsept е отново в Топ 5, дори в челната тройка. Когато човек погледне през него, разбира за какво иде реч. Произвежда се от 1932-ра до '62-ра, като за тези три десетилетия не са направени много бройки. Днес Marsept е търсен от колекционерите /и не само/, като цената му никога не е била ниска и няма да бъде, все пак е Лайц / Лайка. Появява се като цивилен аналог на beh 7x50 и служебния Dienstglas 7х50 , и естествено е със същото много високо качество. През годините е преименуван, съществува и монокуляр с еднакви параметри.
Изображението, най-важното качество на един бинокъл е чудесно. Типично за Лайц / Лайка - свръх висок контраст, едно, че 7 мм изходна зеница е голяма и светлинния сноп се обработва от човешкия мозък като допълнителна информация, ами и качеството на стъклата е зашеметяващо. Тези характеристики няма как да не обуславят хубава гледка. Дотолкова, че днес в Съвремието, може да бъде конкурент на най-скъпите си събратя. Цветопредаването е напълно реално, подобно на конкурента му Binoctar, но по-скоро клони към това на Fujinon Meibo 7x50 или Nikon Tropical 7x50, които имат най-достоверните цветове, но те са и по-нови като генерации. Зрителното поле е 7,3 градуса, хубаво, ясно и очертано от точни диафрагми.
За механика и конструкция е излишно да се пише. Стегнат, здрав, няма луфтове, няма задирания. Малко по-високата оценка, която сме дали по нашата оценъчна система спрямо Binoctar /виж отдолу коментара/ е заради идеално точните легла на призмите, нямат толеранса, който съществува при Цайс /не всички Биноктар-и, само поколението дадено за сравнение/.
В заключение: прекрасен бинокъл, истинска класика."
Красен Цветков Facebook
E.Leitz Wetzlar след 1945г.
E.Leitz Wetzlar след 1945г.
E.Leitz Wetzlar след 1945г.
E. Leitz Wetzlar Mardixit 10x50. Непрофилактиран, но извън нарушеното покритие на корпуса, характерна особеност на биноклите Leitz от този период в много добро състояние. След минимална профилактика и смяна на кожата. Сериен номер 606297, период на производство края на 50-те или началото на 60-те години. Произвеждан е в периода 1932-1962 като този е с антирефлексни покрития на лещите, един от последните преди Leitz да премине изцяло към roof призми. Лещи и призми здрави, с минимално запрашаване, фокусировката работи, уредът е в колимация, т.е. без двоен образ. Окомплектовка: презвратен ремък и оригинален футляр без забележки. 450 лева. Запазен.
E.Leitz Wetzlar след 1945г.
Ревю от Ремонт на бинокли, Силистра:
"E.Leitz Mardixit 10x50 coated, hardened.
Висш клас класически бинокли. Оценка: 9,9 / 10.
Всички, които следите редовно публикациите ни си спомняте, че Мардиксит на Лайц е вече презентиран /проекта може да откриете и в коментара отдолу/. Настоящият ни участник обаче е следващото поколение на модела - с анти-рефлексни покрития, закален и с анодно-оксидирани корпус и тубуси на обективите. Резултата е повече от впечатляващ и прекрасният и без това Мардиксит е станал брилянтен. Един от най-добрите класически 10х50 в Света.
Поглеждайки през Лайц човек веднага усеща разликата с всички останали бинокли. Основните белези на марката и до днес /вече Лайка/ са цветопредаването и резолюцията. Цветовете са абсолютно 1:1 с човешкото око - няма никакви разминавания. Мардиксит е с отличен баланс на белия цвят - той е ОСЕЗАЕМО по-светъл от Цайс Йена Декарем, Хенсолдт Диагон и дори от Цайс Оберкохен. Единствен като съотношения яркост-контраст-работещо поле може да се съпостави Хартман Порлерим. Резолюцията е зашеметяваща, разделителната способност е най-високата в този сегмент, по-добра от всички други. Трябва да се отбележи, че съревнованията принципно се правят с бинокли от една епоха, но най-добрите са си най-добри, независимо кога са създадени.
Разбира се, Мардиксит има някои недостатъци, няма бинокъл, който да е бил одобрен от целия критичен свят. Същественият е зрителното поле - за съжаление конструкторите не го променят от първото поколение и то остава 5 градуса. Оптичната схема и свръх прецизната изработка на окулярите обаче го правят да работи почти до ръба. Така този параметър смятан от едни среди за недостатък, за други пък е предимство.
Механично е прекрасен, това е Лайц все пак. Корпуса и тубусите на тази генерация са обработвани против корозия и за повишаване на устойчивостта на използваните сплави. Отлична изработка!
В заключение: вечна класика. И до днес, в епохата на най-добрите в света модели на Лайка - Геовид, Ултравид и Ноктивид, този стар техен събрат не се дава, а предоставя изображение, което е достойно за възхищение."
E.Leitz Wetzlar след 1945г.
E.Leitz Wetzlar след 1945г.
E.Leitz Wetzlar след 1945г.
E. Leitz Wetzlar Binuxit 8x30
Трета колекционерска група: премиален бинокъл
Непрофилактиран, но в много добро за годините си състояние. Бинокъл в топ 5 в раздела 8х30. Сериен номер 565431, като период 60-те на миналия век. Корпус с минимални следи от употреба, здрави лещи и призми с леко запрашаване, функционираща фокусировка. Технически характеристики: изходен лъч към зеницата: 3.75мм, поле на видимост: 149м на 1000м, изходен лъч към зеницата 3.75 мм., тегло кг: 0.513кг. Кожен презвратен ремък. 290 лева. Неналичен.
E.Leitz Wetzlar след 1945г.
E.Leitz Wetzlar след 1945г.
E.Leitz Wetzlar след 1945г.
E.Leitz Wetzlar след 1945г.

Неналични

E. Leitz Wetzlar Bidoxit 6x30. Преди профилактика в много добро състояние, един от най-добрите бинокли в своя клас. Запазен корпус, чисти лещи и призми, работеща централна фокусировка. Номер на бинокъла 618095, произвеждан в периода 1927-1962, конкретният уред в началото или средата на 60-те. Цена 66$ през 1929г. и 114$ през 1954-а. Технически данни: поле на видимост 149м на 1000, като ъгъл 8.5, изходящ лъч към зеницата 5мм, тегло 482гр. Окомплектовка: оригинален презвратен ремък и оригинален футляр. 
E.Leitz Wetzlar след 1945г.
"E.Leitz Bidoxit 6x30.
Висш клас класически бинокли. Оценка: 10 /10.
Перфектен Лайц /днес Лайка/. Един от най-добрите и най-дълго произвеждани модели на тази велика марка. Наследник на Bynoxyd 6x30, който днес е почти невъзможно да бъде намерен, Бидоксит е по-често срещан, но въпреки това е трудно да се попадне на запазен представител.
Участникът ни е второ поколение на модела. Направен в началото на 60-те, той е с анти-рефлексни покрития, свръх прецизна механика и малко по-лек от по-старата генерация. Прекрасното изображение е налице, това все пак е Лайц и няма никакви компромиси с качеството на гледката. Никакви. Резолюцията е на много високо ниво, единствените конкуренти могат да бъдат Kern 6x30 AR и CZJ Marineglas 6x30, всички останали престижни 6х30 от периода са леееко по-назад. Това се дължи на материали и разбира се на изключителен майсторлък при изработка. Зрителното поле е 8,5 градуса, ясно очертано и работещо на над 80%. Цветовете са напълно реални, типични за Лайц / Лайка. Анти-рефлексните покрития на окулярите са различни, метод използван при редица производители с добра репутация. Така се постига баланс в цветопредаването, което както посочихме е отлично.
Когато човек държи бинокъл на Ернст Лайц или Лайка в ръцете си, веднага разбира, че нещата са много изпипани. Сравнението с разни бюджетни марки буди лека усмивка у всеки запознат с голямото име от Вецлар. Бидоксит не прави изключение. Стегнат, здрав и с перфектно движещи се части. Това е."
Красен Цветков Facebook
E.Leitz Wetzlar след 1945г.
E.Leitz Wetzlar след 1945г.
E.Leitz Wetzlar след 1945г.
E. Leitz Wetzlar Binuxit 8x30. Трета колекционерска група: премиален бинокъл. Непрофилактиран, но в много добро състояние. Бинокъл в топ 5 в раздела 8х30. Сериен номер на бинокъла 587364, като година 60-те на миналия век. Корпус с лека загуба на боя по ръбчетата на някои от металните части, здрави и чисти лещи и призми, безупречна фокусировка. Оригинален футляр и кожен презвратен ремък. Технически характеристики: изходен лъч към зеницата: 3.75мм, поле на видимост: 149м на 1000м, тегло кг: 0.513кг. 
E.Leitz Wetzlar след 1945г.
"E.Leitz Binuxit 8x30 AR.
Висш клас класически бинокли. Оценка: 10 / 10.
Познат от наши публикации преди години, прекрасният Бинуксит на Ернст Лайц (днес Лайка) е един от най-добрите класически бинокли направени от човека. Когато говорим за баланс в гледката, то олицетворението на този баланс е именно изображението на най-качествените уреди.
Редовните ни читатели ни писаха, че желаят да видят проект свързан с поколение на Binuxit с наслоени анти-рефлексни покрития. В настоящата публикация ще представим точно такъв.
Моделът излиза на пазара през 1927-а и се прави 35 години, един от дълго произвежданите на марката и един от най-известните й образци. Веднага става обичан и предпочитан бинокъл основно сред професионалисти и заможни среди, не е бил евтин (70 USD в края на 20-те, днес еквивалентни на около 1100), но си е заслужавал напълно. Заслужава си и днес все още. Разковничето се крие във висококачествените оптични стъкла, тяхната обработка, пречистване, шлайфане, полиране и комбинация на готови оптични елементи. Резултатът е изключително ясна, най-вече детайлна и с висока резолюция гледка. Отлично постижение на оптиците в тази епоха. Прословутият баланс в изображението включва още поле без кривини, липса на дисторсия, реални цветове, отсъствие на хроматична аберация, астигматизъм и кома. Това предлагат качествените бинокли. А когато се положат и анти-рефлексни покрития, то бройките на следващото поколение (като участникът ни, след 1935-а) стават отлични.
В конструктивно и механично отношение през времето Бинуксит не се изменя съществено. Зрителното поле например е 8,5 градуса при всички генерации, има декоративни промени в обозначенията, тяхното разположение и големина по призмените капаци. Покритието на корпуса също претърпява иновативни решения, има бройки с екструдирани-диференцирани смеси, с "пясъчно", с кожа за специални поръчки и др. Здрави, стегнати и много прецизно изработени са вътрешно и външно всички разновидности..
В заключение: често сравняван през годините от многобройни професионални тестъри по света с редица други Алфа-класици в сегмента 8х30, този Лайц заема челните места. Нормално, когато го е създала една от най-добрите компании и е вложила всичко най-добро за времето, няма как да е иначе. Binuxit 8x30 действително е един от най-качествените бинокли направени въобще."
Красен Цветков Facebook
E.Leitz Wetzlar след 1945г.
E.Leitz Wetzlar след 1945г.
E.Leitz Wetzlar след 1945г.
E. Leitz Wetzlar Marsept 7x50. Незадължителна профилактика. Нефрапантни следи от употреба по корпуса, здрави и чисти лещи и призми, работеща фокусировка, без двоен образ. Технически характеристики: поле на видимост 128 на 1000м, изходен лъч към зеницата 7.1мм, тегло 1кг. Окомплектовка: оригинален футляр, презвратен ремък. 
E.Leitz Wetzlar след 1945г.
E.Leitz Wetzlar след 1945г.
E.Leitz Wetzlar след 1945г.
E. Leitz Wetzlar Marseptit 7x50. Бинокъл произвеждан в периода 1932-1962, като през 1954 се е продавал за $162, а през 1961 за $235, приравнено към днешния курс за $2,364. Номер на бинокъла 501226. Много добро състояние преди профилактика. Лека загуба на боя по някои от металните части, запазена кожа, непокътнати призми и лещи, работеща механика. Бинокълът върви с оригинален футляр в добро за годините си състояние, кожен предпазител за окулярите и презвратен ремък. 
E.Leitz Wetzlar след 1945г.
"E.Leitz Marseptit 7x50.
Висш клас класически бинокли. Оценка: 9.8 / 10.
1932-а година е много силна за великата марка E.Leitz (Leica). На Пазара излизат редица знаменателни нейни представители, които са станали нарицателни за качество, някой от тях ненадминати и до днес, въпреки значително по-голямата конкуренция.
Така, когато се появява моделът Марсептит 7х50 /респективно Марсепт 7х50 (ИФ), чийто проект също ще представим/, има малко истински противници - Carl Zeiss Jena Binoctem 7x50, Hensoldt Diagon 7х50, Hartmann Porlerim 7х50. За притежателите на Биноктем винаги е било интересно да сравнят техния бинокъл с друг 7х50 с централно фокусиране от чисто любопитство. Всеизвестните БПВ 1/ БПЦ-та са добри, имали сме сравнителни проекти, но не са Лайц, а и те са произвеждани тогава, когато вече Марсептит не се прави.
Marseptit е първият бинокъл 7х50 на Лайц с такава конструкция. Като параметри той е наследник на Авиосептит, но приликите свършват до там. Отличен бинокъл = отлично изображение. Невероятен контраст присъщ за марката, притежава по-рязко изображение от Биноктем. Има обаче и лека дисторсия, която липсва при Цайс и това уравновесява нещата. За цветопредаването е излишно да се говори, то е истинско.
Марсептит е значително по-лек при появата си на Пазара през '32-а. Първите Биноктем-и са с месингови детайли и части и тежат 1,3 кг, докато Марсепт само 960 гр. В механично отношение е чудесен, прецизно и майсторски създаден.
В заключение: винаги E.Leitz (Leica) са били скъпи. В брошури се посочва, че през 50-те е струвал 162 $, сума непосилна за мнозина. както всъщност и в Съвремието. И има защо. И до днес тези бинокли са гарант за високо, реално качество. Произведените малко бройки ги правят търсени, трудно обаче се намират запазени, какъвто е нашия участник"
Красен Цветков Facebook
E.Leitz Wetzlar след 1945г.
E.Leitz Wetzlar след 1945г.
E.Leitz Wetzlar след 1945г.
Leitz Wetzlar Maroctit 8X60. Втора колекционерска група. Бинокъл произвеждан в периода 1932-1962г. , презентиран като най-светлата 8-ца в света. Късен сериен номер 609690. Загуба на изкуственото покритие при единия челен тубус, характерен проблем за модела. Голям, тежък, мъжки бинокъл, какъвто е и неговият тубус. Здрави лещи и призми с леко замърсяване на едната призма, индивидуалната фокусировка и диоптричната корекция работят. Технически характеристики: поле на видимост 107 на 1000м, изходен лъч към зеницата 7.5мм, тегло 1240гр. Окомплектовка: оригинален футляр, кожен презвратен ремък и качулка на окулярите. 
Същият бинокъл в колекцията на Frank A. Lagorio
E.Leitz Wetzlar след 1945г.
Ревю от Ремонт на бинокли, Силистра:
"E.Leitz Maroctit 8x60.
Висш клас класически бинокли. Оценка: 10 /10
Dino's studio black leather edition.
Брилянтният Мароктит на Ернст Лайц /днес Лайка/ е един от най-добрите бинокли с осем кратно увеличение в света. Перфектна оптика = перфектни гледка и баланс, присъщи за великите марки и Leitz / Leica НИКОГА не е разочаровала своите почитатели.
Моделът излиза за пръв път през 1932-а, като през трите десетилетия на производството му претърпява промени, като най-значимата е въвеждането на анти-рефлексните покрития. Така Мароктит, който и без това е с прекрасно изображение, става с фантастично. Типично за марката са абсолютно реалното цветопредаване, изключителния контраст и рязко очертаното зрително поле. При Мароктит не е голямо - 6 градуса, не е и малко, но работи на над 95%. Огромната изходна зеница отдава много светлина и бинокъла се справя отлично в тъмна среда, полумрак и там, където човешкото око не достига.
Голям, тежък, истински. Това е този 8х60. Прецизна механика и конструкция. Единственото слабо звено е разпадащото се покритие на корпуса, от което страдат някои стари класики. По традиция, нашите приятели от Dino's studio се погрижиха бинокъла да възвърне облика си. А той го заслужава. Все пак е един от най-добрите в света, впрочем като всеки Лайс / Лайка. Независимо кога е направен.
Проектите: профилактика, замяна на покритие."
E.Leitz Wetzlar след 1945г.
E.Leitz Wetzlar след 1945г.
E.Leitz Wetzlar след 1945г.
E. Leitz Marocto 8x60
Рядък, непрофилактиран бинокъл за годините си в добро състояние. Произвеждан в периода 1932-1962г., настоящият със сериен номер 560921 в средата на 50-те години. През 1954г. уредът е струвал $186, равностойни понастоящем на $2080. Следи от нормална употреба по корпуса, на места с възстановено покритие. Наочниците са цели, надписите четливи, пантите се движат с нормалното усилие. Лещи и призми със запазено покритие, генерално здрави с малка незабележима на снимките люспа в края на една от призмите, нормално за годините замъгляване. Разделната фокусировка работи. Технически характеристики: поле на видимост 100 на 1000м., изходен лъч към зеницата 7.5мм, тегло 1220гр. Окомплектовка: оригинален футляр, на който капакът е разшит, презвратен ремък, гумени предпазители на челните гривни и на окулярите. 
E.Leitz Wetzlar след 1945г.
E.Leitz Wetzlar след 1945г.
E.Leitz Wetzlar след 1945г.
E.Leitz Wetzlar след 1945г.
E. Leitz Wetzlar Mardix 10x50. Непрофилактиран, но в много добро работно състояние. Бинокъл произвеждан в периода 1932-1962г. Цена през 1954г. $165 равностойни понастоящем на $1,860. Сериен номер 218962, период на производство 37-38 година. Част от покритието на корпуса е възстановено с подобен на оригиналния материал, наочниците са цели, надписите четливи. Лещи и призми здрави с минимално замърсяване, разделната фокусировка работи, уредът е в колимация. Технически характеристики: поле на видимост 88 на 1000 м., изходен лъч към зеницата 5 мм., тегло 920 гр. Окомплектовка: интересен запазен футляр с надпис DS Wien, най-вероятно първото лого на Даниел Сваровски. 
E.Leitz Wetzlar след 1945г.
E.Leitz Wetzlar след 1945г.
E.Leitz Wetzlar след 1945г.
E.Leitz Wetzlar след 1945г.
E.Leitz Wetzlar след 1945г.
E. Leitz Wetzlar Mardixit 10x50. След минимална профилактика и смяна на кожата. Индивидуален номер 612093. Бинокъл произвеждан в периода 1932-1962 като този е с антирефлексни покрития на лещите, един от последните преди Leitz да премине към roof призми. Много добро състояние на оптика и механика, без никакви забележки. Окомплектовка: презвратен ремък и оригинален футляр също без забележки. 
E.Leitz Wetzlar след 1945г.
"E.Leitz Mardixit 10x50 coated, hardened.
Dino's studio black leather edition.
Висш клас класически бинокли. Оценка: 9,9 / 10.
Всички, които следите редовно публикациите ни си спомняте, че Мардиксит на Лайц е вече презентиран /проекта може да откриете и в коментара отдолу/. Настоящият ни участник обаче е следващото поколение на модела - с анти-рефлексни покрития, закален и с анодно-оксидирани корпус и тубуси на обективите. Резултата е повече от впечатляващ и прекрасният и без това Мардиксит е станал брилянтен. Един от най-добрите класически 10х50 в Света.
Поглеждайки през Лайц човек веднага усеща разликата с всички останали бинокли. Основните белези на марката и до днес /вече Лайка/ са цветопредаването и резолюцията. Цветовете са абсолютно 1:1 с човешкото око - няма никакви разминавания. Мардиксит е с отличен баланс на белия цвят - той е ОСЕЗАЕМО по-светъл от Цайс Йена Декарем, Хенсолдт Диагон и дори от Цайс Оберкохен. Единствен като съотношения яркост-контраст-работещо поле може да се съпостави Хартман Порлерим. Резолюцията е зашеметяваща, разделителната способност е най-високата в този сегмент, по-добра от всички други. Трябва да се отбележи, че съревнованията принципно се правят с бинокли от една епоха, но най-добрите са си най-добри, независимо кога са създадени.
Разбира се, Мардиксит има някои недостатъци, няма бинокъл, който да е бил одобрен от целия критичен свят. Същественият е зрителното поле - за съжаление конструкторите не го променят от първото поколение и то остава 5 градуса. Оптичната схема и свръх прецизната изработка на окулярите обаче го правят да работи почти до ръба. Така този параметър смятан от едни среди за недостатък, за други пък е предимство.
Механично е прекрасен, това е Лайц все пак. Корпуса и тубусите на тази генерация са обработвани против корозия и за повишаване на устойчивостта на използваните сплави. Отлична изработка!
В заключение: вечна класика. И до днес, в епохата на най-добрите в света модели на Лайка - Геовид, Ултравид и Ноктивид, този стар техен събрат не се дава, а предоставя изображение, което е достойно за възхищение.
Проектите: обличане с износоустойчива кожа, профилактика"


E.Leitz Wetzlar след 1945г.
E.Leitz Wetzlar след 1945г.
E.Leitz Wetzlar след 1945г.
E. Leitz Wetzlar Camparit 10x40. Рядък и много високо котиран бинокъл след профилактика и подменена кожа. Един от най-добрите, вероятно най-добрият бинокъл в този клас с Porro призми. Произвеждан в периода 1932-1959г., номер на бинокъла 597316. Цена през 1957г. 177$. Здрави лещи и призми, ярка, контрастна и детайлна картина, работеща централна фокусировка и диоптрична корекция десен окуляр. Лека забележка по ръба на една от предните лещи. Окомплектовка: неоригинален футляр Germany. Технически характеристики: поле на видимост 120 на 1000м, изходен лъч към зеницата 4мм, фактор здрач 16. 
E.Leitz Wetzlar след 1945г.
"E.Leitz Camparit 10x40.
Висш клас класически бинокли. Оценка: 10 / 10.
Познавате Ernst Leitz от предишните ни проекти. Днес, вече Лайка, заедно с Цайс и Сваровски са трите водещи имена в Света на т.нар. спортна и ловна оптика, включваща бинокли, спотинг тръби, оптически мерници и др.
Това статукво не се променило от десетилетия. Лайц / Лайка е основният конкурент на Цайс в Западна и Източна Германия, впоследствие в обединената държава. Винаги сравнявани, винаги изпреварващи се взаимно в технологии и иновации, днес тези могъщи компании движат напредъка и развитието на малките наблюдателни уреди.
Кампарит 10х40, подобно на Цайс Оберкохен 10х50 /виж предната публикация/, е също един най-добрите бинокли в Света правени въобще. Отличен е. Макар да се произвежда едва до 1959-а (!) и днес той надминава много прехвалени и напудрени изделия, които могат само да нарекат бинокли покрай него. Отлично зрително поле от 7,3 градуса, перфектна картина с изключителен контраст и рязкост, доста фини детайли могат да се резолюират с този 10х40. Кампарит има малко истински конкуренти - Swarovski Habicht и Zeiss Dialyt 10x40 /въпреки, че е рууф/. Макар те малко да се различават в конструктивно и оптично отношение, са що-годе на едно ниво. Може би с малко предимство за Лайц. Останалите известни също много добри 10х40, като нашият Б10х40, Hartmann Porlerim 10х40, Optolyth Ceralin 10x40, Mirador 10x40, Цайс Йена Notarem и може би Swift County 10х40 са една степен по-надолу във възможностите и характеристиките си, но въпреки това са в пъти по-сносни от стотиците бюджетни знайни и незнайни бинокли.
Така Camparit държи или дели първото място с перфектна, майсторска изработка на части и механизми. Отлична механика, въпреки, че е 60 годишна, това все пак е Leitz.
В заключение: прекрасен бинокъл, гордост за всеки собственик. За съжаление е произведен в малко бройки, много е трудно да се намери запазен представител като участникът ни. Въобще, в последните години, "старите Лайки", както ги наричат в някои среди са трудно откриваеми, или са тотално погубени, или останалите бройки са изтърбушени, с липсващи части или подменени със съвсем други."
Красен Цветков Facebook
E.Leitz Wetzlar след 1945г.
E.Leitz Wetzlar след 1945г.
E.Leitz Wetzlar след 1945г.
E. Leitz Wetzlar Mardocit 12x60. Непрофилактиран. Сериен номер 614123, период на производство началото на 60-те години. Модел произвеждан в периода 1939-1962г., т.е. бинокълът е един от последните. Технически характеристики: поле на видимост 86 на 1000м., изходен лъч към зеницата 5мм., тегло 1220гр. Добро състояние на бинокъла с изключение на зоните от разпаднало се по корпуса покритие, традиционна слабост на биноклите от този период. Здрави лещи и призми, които се нуждаят от почистване, работеща фокусировка. Окомплектовка: запазен оригинален футляр и презвратен ремък. 
E.Leitz Wetzlar след 1945г.
E.Leitz Wetzlar след 1945г.
E.Leitz Wetzlar след 1945г.
E. Leitz Wetzlar Campofortit 15x60. След профилактика. Произвеждан в периода 1932-1962, конкретната бройка в края на 50-те. Номер на бинокъла 530156. Цена през 1961г. 260$. Запазен корпус с минимални следи от нормална употреба. Здрави лещи и призми с неотразяващи се на картината забележки. Безпроблемно движение на фокусировъчните елементи. Окомплектовка: кожен презвратен ремък, оригинален футляр. 

"E.Leitz Campofortit 15x60.
Висш клас класически бинокли. Оценка: 9.6 / 10
Чудесните Campofort /индивидуално фокусиране/ и Campofortit /централна фокусировка/ излизат за пръв път на Пазара през т.нар. "Златна година" за Ернст Лайц /днес Лайка/ - 1932-а. Те се произвеждат три десетилетия и бързо стават обичани бинокли в различни сфери. Големите 60 мм обективи събират много светлина и стават популярни. Конкуренцията от Цайс не закъснява с реакция. Техният D.F. 15x60 е спрян от производство почти двадесет години по-рано и има нужда от отговор към Лайц. Така се появява CZJ Delfortem 15x60, който е истинският конкурент на Campofortit, а не Пентекарем 15х50, както се смята в Съвремието от различни среди.
През годините двата 15х60 се променят главно в оптично отношение, не толкова външно. Разликите в първите направени бройки и късните Campofortit е наличието на анти-рефлексни покрития при последните, което разбира се осигурява по-добро качество на и без това качественото изображение.
Именно гледката прави впечатление при този голям, мъжки бинокъл. Тя е изключително балансирана, няма изкривяване на полето, цветовете са напълно реални, подобаващи за Лайц, контраста е много висок. 15 пъти принципно не е малко увеличение за бинокъл, но тук то не се усеща толкова поради големите призми, заложени в оптичната схема. Въпреки това ползването на статив е препоръчителен за да се изпита максимално удоволствие от наблюденията.
В механично отношение е отличен бинокъл, няма луфтове, хлабини в механизмите и конструкцията си. Всички части са прецизно направени и напаснати. Резултатът е фино и меко движение на фокусировки, точно и коректно, както се полага на една истинска марка с традиции."
Красен Цветков Facebook
E.Leitz Wetzlar след 1945г.
E.Leitz Wetzlar след 1945г.
E.Leitz Wetzlar след 1945г.
В момента разглеждате олекотената мобилна версия на уебсайта. Към пълната версия.