binoklite.alle.bg
Френската компания Huet е официален доставчик на военното министерство на Франция. Компанията има много знаменателни модели, някои от които признати в цял свят и по-добри от техните събратя от ФРГ и ГДР, които са основните и конкуренти.
Анри Луи Хует купува фирмата Clermont през 1892 г., която е основана през 1854 г. През 1908 г. е създадено партньорство с Huet & Chi, което през 1912 г. е трансформирано в корпорация, наречена Anciens Etablissements Huet et Chi. От 1913 до около 1920 г. компанията работи под името Nouvelle Maison Jules Huet & Cie. През 1920-а името е променено на Huet Paris, а логото е оформено като призма. Huet е официален доставчик на оптични инструменти за Министерството на войната (Ministre de la Guerre). Френската компания Huet е известна с производството на висококачествена оптична военна техника през Първата и Втората Световна война.
През юни 1940 г. Франция е окупирана от Германия. Вермахта оценява високонадеждната мощна оптика на компанията Huet и нейния квалифициран персал и ги използват за производство на военни бинокли за немската армия. Вместо "Milliemes" вляво, тези билокли са брандираси с „Kriegsmarine”, "Dienstglas" или "D.F. Artl. През 1941 г. Huet Paris получава трибуквено военно кодиране - „lww”.
Симеон Лазаров

M.E. Krauss основава компанията E. Krauss & Co. през 1882 г. в Берлин, Германия, произвеждайки оптични инструменти и части за продукцията на Zeiss. През 1902 г. в Париж е основан клон, който по-късно става известен като BBT (Barbier, Benard & Turenne).








Huet Extra Lumineuse 7x Telemetric
Непрофилактиран, полиран, големина на челна леща 23 мм. Много добро козметично състояние. Лещите и призмите са здрави, но се нуждаят от почистване, фокусировката работи малко по-стегнато. На долната призмена плоча е изписано IC 12_638 (Infanterie, Cavallerie - пехота, конница). Ранен сериен номер изписан върху капачето на централната ос 4956, период на производство преди 1910-а година. Телеметричен механизъм на десния окуляр, работи. Поле на видимост в градуси 5, в метри 87 на 1000, тегло 622 гр. 160 лева. Намален 150.
France: Huet, Krauss
France: Huet, Krauss
France: Huet, Krauss
France: Huet, Krauss
France: Huet, Krauss
France: Huet, Krauss
BBT Krauss 8x30 Grand Champ. Непрофилактиран, военен. Сериен номер 17106, което е по-скоро инвентарен номер. Дясна призмена плоча означение MG (Ministere de la Guerre - Министерство на войната, наименование на военното министерство до 1946г.). Grand Champ - широко поле. На лявата призмена плоча е указана далекомерна скала каквато присъства в десния окуляр както и пръстен, с който тя може да се позиционира. Много добро състояние. Запазено покритие на корпуса, цели бакелитови наочници с незначителна люспа
France: Huet, Krauss
на единия, четливи надписи. Лещи и призми здрави, леко запрашени, разделната фокусировка работи, малко по-трудно при единия окуляр. От месинг са: окулярите, призмените капаци, централната ос, капачетата на централната ос, гривните на челните лещи. Поле на видимост 150 на 1000м., изходен лъч към зеницата 3.75 мм, тегло 674 гр. Окомплектовка много добре съхранен кожен футляр от периода и кожен презвратен ремък. 290 лева. Намален 270.
Ревю от Ремонт на бинокли Силистра:
"Ets Krauss Grand Champ 8x30.
Епоха: класически бинокли.
Интересен и сравнително рядък военен бинокъл, предназначен за поддържащите части на френската армия. E Krauss е старото име на добре познатият у нас BBT Krauss, като това име все още е щамповано на ранните бинокли на компанията, въпреки че по това време вече е преименувана на BBT.
Често оприличавани като еднакви, биноклите на най-големите производители от Франция - Хюет и ББТ всъщност се различават и то не с малко. Приличайки си само на външен вид, тези качествени стари французи имат собствени конструктивни особености, така че да няма взаимозамяна на редица компоненти.
Участникът ни е произведен през 30-те години на 20-и век и има типичните белези на военните бинокли от епохата. Съществува в няколко модификации според предназначението, като основната разлика е в наличието на мерителна сетка. Образците са обозначавани съответно с "Milliemes" ( със ска́ла) и "Sans micrometre" (без ска́ла). Нашият представител както е видно е без решетка, но принадлежността му към френската армия е несъмнена, за това свидетелства надписа MG =Ministere de la Guerre (Министерство на войната). както упоменахме по-горе, той е насочен за поддържащите части, а не за преки наблюдения в артилерията, където са нужни измервания.
Здрав и масивен, този 8х30 има отлично изображение поместено в голямо поле от 8.5 градуса, но за разлика от някои конкуренти, то собственият му зрителен ъгъл е почти 70° и панорамността е ясно изразена. Цветопредаването е реално, приглушено заради липсата на анти-рефлексни покрития, но не се променя в зависимост от условията на наблюдение.
Като заключение може да се допълни, че сред морето от френски бинокли, сред които има и откровено посредствени, E Krauss са си заслужавали напълно доброто име. С такова се ползват и до днес."
France: Huet, Krauss
France: Huet, Krauss
France: Huet, Krauss
Huet Minor 8x24. Рядък бинокъл на известната френска фирма в много добро състояние. Сериен номер 102403. Корпус с минимални следи от употреба, цели наочници, четливи надписи. Лещи и призми здрави, сравнително чисти, централна фокусировка и диоптрична корекция работят. Поле на видимост 8 градуса, в метри: 140 на 1000. Окомплектовка: оригинален футляр и кожен презвратен ремък. 210 лева
France: Huet, Krauss
France: Huet, Krauss
France: Huet, Krauss
France: Huet, Krauss

Запазени

Jules Huet & Cie Sport х8. Непрофилактиран, но в безупречно за годините си състояние. Бинокли с бранда Jules Huet & Cie се произвеждат в периода 1913-1920г. като по-късните образци от модела са означавали увеличението 8х, а не както е при настоящия бинокъл х8. Големина на челна леща 24мм. Съхранено покритие на корпуса, цели наочници, четливи надписи, което за най-ранните бинокли на Huet е рядкост. Здрави и сравнително чисти лещи и призми, работеща централна фокусировка, диоптрична корекция за раздвижване. Окуляри, призмени капаци, колело за фокусиране, гривни на челни лещи - месинг. Окомплектовка: оригинален футляр в много добро състояние, кожен презвратен ремък. 250 лева. Запазен.
France: Huet, Krauss
France: Huet, Krauss
France: Huet, Krauss
France: Huet, Krauss
France: Huet, Krauss
Huet Ръчен перископичен бинокъл 8х24 Модел 36. Уредът се нуждае от профилактика, оптиката е замърсена и една от призмите е разместена, механиката работи. Период на производство най-вероятно по време на окупацията на Франция за Вермахта, макар и малко по-трудно разчитам серийния номер като 11596, такъв перископичен бинокъл със сериен номер 11378 категорично е свързан с този период. Коженият футляр също е произведен преди края на ВСВ, защото закрепващите нитове на ремъка са два, а при следвоенните футляри е вече един. Още една опора за подобно твърдение е това, че окупационните модели са били боядисани в разцветка тип Tan, а впоследствие, след освобождението на Франция, са били пребоядисани в зелено. На места, където зелената боя е поизтрита, се вижда и първоначалното оцветяване. Според означенията перископът би следвало да има далекомерна скала. Дължина на уреда 26 см. 450 лева. Запазен.
France: Huet, Krauss
France: Huet, Krauss
France: Huet, Krauss
France: Huet, Krauss
France: Huet, Krauss
France: Huet, Krauss
France: Huet, Krauss

Неналични

Krauss

Krauss Paris XSP артилерийски револверен призмен телескоп
Първа колекционерска група
Възстановен от Ремонт на бинокли Силистра, Дино студио и Слав61, сериен номер 5262
Телескопът се появява като модел през 1917г. и във военните среди от това време е известен като М 1917. Притежава три окуляра с увеличения х15, х23 и х30, заменяеми на револверен принцип, като поле на видимост в метричния стандарт съответно 48м, 39м, 30м. Челната леща е с големина 80мм, защитена е с плътно прилепващ към корпуса месингов капак. Римското число "X" указва, че е тип 10 от "Longue-vue Monoculaire de Prismes" (Monocular Prism-Telescope), описан от "Ministère de la Guerre" (военното министерство). Като сравнение „Тип V“ (пак според наръчника на военното министерство) има спецификации 14x21x28x. SP е известна във фотографията абревиатура Super Performance, но в този случай може да означава и нещо друго. Телескопът има изтеглящ се сенник с резба за стабилна фиксация, допълнително е монтиран неоригинален накрайник с малка стандартна резба за прикрепяне към статив. Дължина на наблюдателния уред 47см, с изтеглен сенник 51см. Корпусът е изработен от масивен месинг, заради което и теглото е 2.5кг. Телескопът е бил използван от американската армия по време на ПСВ, което обяснява и присъствието му във военния американски наръчник TM 9-575.
Предназначението на различните типове окуляри, чрез които се осъществява и фокусировката, е следното:
Увеличение х15 за наблюдение в тъмната част на деня
Увеличение х23 за наблюдение в ясни условия
Улеличение х30 за дълбоко наблюдение в противниковата зона
Телескопът се появява няколко години след появата на Цайсовия телескоп Starmore и доколкото между Zeiss и Krauss съществуват договорни лицензионни отношения, съществува хипотеза и че Krauss M 1917 e разработен в сътрудничество с германския оптичен гигант.
Оригиналната окомплектовка е включвала специален статив, който не е наличен. Лещите са здрави и чисти с малки забележки в окуляра х15. Фокусировката е лека и безпроблемна, а осигуряваната картина учудващо добра за толкова стар наблюдателен уред. Неналичен

Ревю от Ремонт на бинокли, Силистра:
"E.Krauss XSP 15x/23x/30x.
Висш клас класически спотинги. Оценка: 9.3 / 10.
Dino's studio black leather edition. Eyecups made: Slav61 workshop.
В епохата (1917 г) когато е произведен този малък телескоп, то той е бил последна дума на технологията. Тогава понятието "spotting" далеч още не е въведено, а наблюдателните инструменти с подобна конструкция са наричани монокуляри. С течение на времето, монокулярите се възприеха като буквално половинка бинокъл, а спотингите се различават не само визуално, но и в оптико-механично отношение. Въпреки това, всички названия на моноскопичните уреди са утвърдени и не е грешно ако на монокуляр се каже спотинг или обратно.
Оставяйки именуването настрана, за участникът ни може да се пише много. Създаден от небезизвестният E.Krauss от Париж, този стар французин има тесни връзки с не кой да е , а с Цайс. Лицензионно споразумение води наследство от брилянтният модел Starmor на Цайс и тук качеството е също така високо.
Krauss XSP е насочен за военни дейности, но има разпространение на цивилни пазари. Произвеждан е в различни цветове, днес се среща не често, а в запазено състояние дори трудно. В средите има различни тези за абревиатурата XSP, като яснота има само при буквата X. Тя обозначава, че това е тип 10 на наблюдателни инструменти регистрирани от Министерството на войната на Франция. Останалите две са спрягани за типа на конструкцията, 
Безспорно интерес представлява револверната или още тип турет задвижвана глава на XSP. С три окулярни възела променящи кратността на 15, 23 и 30х и обектив от 80 мм този спотинг определено е бил вълнуващ и желан наблюдателен прибор. Такъв е и до днес, оптичните елементи са висококачествени и изображението осигурено от трите увеличения е много добро. По спецификации тези кратности са определени за конкретни дистанции и предназначение. Не бива да се забравя факта, че в дъното на всичко стои Цайс. Влиянието му е достигнало и до други производители, същият тип конструкция се прави и от Fournier, а в по-късни години и от някои японски производители.
Качеството на XSP не се свежда само до оптика, в механично отношение е здрав, изработен е изцяло от месинг и  не е лек. Участникът ни беше преживял много, вкл. и почти съсипване на детайли от неправомерна намеса от някой някога, който е любопитствал "какво има вътре". Именно поради такива интервенции днес е много трудно да се възстановяват много бинокли и спотинги. За щастие обаче, с помощта на колегите ни, днес стария Краус вече е отново в кондиция, в която да служи, пък макар не и на фронта.
Проектите: пълна профилактика, обличане на корпуса с нова кожа, производство на нови наочници за трите окуляра."
France: Huet, Krauss
France: Huet, Krauss
France: Huet, Krauss
France: Huet, Krauss
France: Huet, Krauss

E.Krauss Zeiss Feldstecher 8x20.
Втора колекционерска група - ексклузивен бинокъл
Изключително ранен и рядък бинокъл. Лицензионното споразумение между E.Krauss и Carl Zeiss Jena датира от 1896г. Бинокълът е в безупречно състояние с изключение на покритието, което не е оригинално и на неоригинален елемент при централната ос. Както може да се очаква за толкова ранен Feldstecher дълга шина за презвратен ремък. Надписи на лявата призмена плоча: Stereo Jumelle Zeiss N° 2854 Bte SGDG (Breveté Sans Garantie Du Gouvernement), патент без държавна гаранция, на дясната E.Kraus Paris. Неналичен
France: Huet, Krauss
France: Huet, Krauss
France: Huet, Krauss
France: Huet, Krauss
France: Huet, Krauss
E.Krauss Paris Stereo-Jumelle 8x20
Втора колекционерска група - ексклузивен бинокъл
Изключително рядък бинокъл. Лицензионното споразумение между E.Krauss и Carl Zeiss Jena датира от 1896г. и както се вижда бинокълът е пълно копие на Цайсовия Feldstecher. При първите Фелдстехери на Краус, произведени на базата на лицензионния договор от 1896г., връзката с Цайс е все още зафиксирана на самия бинокъл, където с манускрипт е изписано: Stereo Jumelle Zeiss, при по-късните образци обаче това отсъства. Много добро състояние. Запазено покритие на корпуса, четливи надписи, здрави лещи и призми, които се нуждаят от почистване, безпроблемна разделна фокусировка. Дългата шина за презвратния ремък свидетелства, че е бил произведен преди 1906г., голяма ролка за фиксиране на междуочното разстояние, т.е. уредът е бил военен. Оригинални наочници тип 2/3. На лявата призмена плоча може да бъде прочетено Stereo Jumelle N°25576, на дясната E.Kraus Paris Bte SGDG, последното е съкращение на Breveté Sans Garantie Du Gouvernement - патент без държавна гаранция. Запазен
France: Huet, Krauss
France: Huet, Krauss
France: Huet, Krauss
France: Huet, Krauss
France: Huet, Krauss
E.Krauss Paris Feldstecher 10x
Първа колекционерска група - култов бинокъл 
Големина на челна леща 24 мм. При първите Фелдстехери на Краус, произведени на базата на лицензионния договор от 1896г., връзката с Цайс е все още зафиксирана на самия бинокъл, където с манускрипт е изписано: Stereo Jumelle Zeiss, при по-късните образци обаче това отсъства. Т.е. налице е известно отдалечаване от първоизточника, което със сигурност по някакъв начин е било и съгласувано. Отдалечаването от оригинала специално при този бинокъл е не само графично, 10-ката Фелдстехер на Цайс изглежда по съвсем различен начин, по-обемна е и с наклонени окулярни призмени плочи. 10-ката на Краус е де факто преработена осмица. Увеличението х10, както е и при останалите Краус модели и при Цайсовете до 1897г., е изписано върху шайбата на централната ос. Серийният номер 8293 демонстрира още едно различие с цайсовете от периода, при които номерацията е по модели, докато при Краус е обща. На лявата призмена плоча може да бъде прочетено Stereo Jumelle N° 8293, на дясната E.Kraus Paris Bte SGDG (Breveté Sans Garantie Du Gouvernement) - патент без държавна гаранция. Коженото покритие на корпуса е цайсово, наочниците, единият от което е наполовина счупен в горната част, са тип 2/3, рамата е захваната към барелите с 5 винта, а шините за презвратен ремък са големи. Във виртуалната колекция на fernglasmuseum.at може да бъде видяна 6-ца Фелдстехер на Краус със сериен номер 22419, датирана от австриеца 1906/1907 година, при която шината за презвратен ремък е малка. Т.е. връзката Цайс-Краус не е прекъсната независимо от формалните различия, съществуващи и при Бауш енд Ломб, който от 1897г. също има лицензионен договор с Цайс. В ревюто на fernglasmuseum.at за неговата 6-ца е подчертано, че д-р Ханс Зегер говори за 8-ца и 12-ка Фелдстехери на Краус, но не и за бинокъл с увеличение х6. Настоящият Краус Фелдстехер с увеличение х10 е със същото значение и със същата колекционерска стойност като попълва още едно бяло поле в историята на малките стереоскопични наблюдателни уреди, още повече и в много добра кондиция за неговите около 120 години със здрави лещи и призми и работеща разделна фокусировка. Неналичен. 
Ревю на E.Krauss Paris 6х в колекцията на fernglasmuseum.at:     https://www.fernglasmuseum.at/museum/krauss_rahmenglas_6mal/krauss_rahmenglas_6mal.html
France: Huet, Krauss
France: Huet, Krauss
France: Huet, Krauss
France: Huet, Krauss
France: Huet, Krauss
France: Huet, Krauss
BBT Krauss 8x30 Marine Nationale Type 3
Трета колекционерска група
Непрофилактиран военноморски бинокъл в много добро състояние. Серийният номер и годината на производство са изписани на лявата призмена плоча: 11299 и 1951. Нормални следи от употреба по корпуса на уреда, лещите и призмите са здрави и за непрофилактиран бинокъл чисти, разделната фокусировка работи. Хоризонтална далекомерна скала в горната част на полето в десния тубус. Технически характеристики: 145м на 1000м, изходен лъч към зеницата 3.75мм, доста тежък за обема си: 1075гр. Гумени накрайници за гривните на челните лещи. Неналичен.
По-ранната версия в колекцията на Frank A. Lagorio:
И в колекцията на fernglasmuseum.at:
France: Huet, Krauss
France: Huet, Krauss
France: Huet, Krauss
France: Huet, Krauss
France: Huet, Krauss
E.Krauss Stereo 6x30
Трета колекционерска група
Модел наблюдателен уред № 976 в https://binokli.alle.bg
Един бинокъл, който отдавна не е у мен, но който ще намери своето достойно място в binokli.alle.bg. Както добре се вижда уредът е копие на Carl Zeiss Jena Silvamar 6х30 с дълги обективни гривни с двоен пръстен, произвеждан от Цайс в периода 1909-1911г. Увеличението 6х по традиция е изписано на капачето на централната ос. Призмените плочи са изтрити, но на лявата може да се види надпис Stereo като размер и разположение присъщ на по-късни образци. Лого на Krauss, също по-късно, присъства на една от обективните призмени плочи, където на рамата може да се види означение 1.2. 35, което може да бъде възприето като дата на производство на бинокъла: 1 февруари 1935г., което само по себе си е доста интересно и се нуждае от допълнително проучване - копие на бинокъл на Цайс от 1909-1911г. толкова късно все още в производство.

France: Huet, Krauss
France: Huet, Krauss
France: Huet, Krauss
France: Huet, Krauss
France: Huet, Krauss
BBT Krauss Nikos 8x25
Бинокълът е в много добро състояние - запазен корпус и покритие, здрави и сравнително чисти лещи и призми, работещи централна фокусировка и диоптрична корекция. Окомплектован е с оригинален футляр и презвратен ремък. Неналичен
France: Huet, Krauss
France: Huet, Krauss
France: Huet, Krauss
France: Huet, Krauss
E.Krauss Stereo 7x MG
Непрофилактиран военен бинокъл. Големина на челна леща 24 мм. Лява призмена плоча: Stereo и сериен номер 57117. Дясна призмена плоча: E.Krauss Paris. Обективна призмена плоча: MG (Ministere de la Guerre - Министерство на войната, наименование на военното министерство до 1946г.). От 1896г. Краус има лиценз за производство на призмени Цайсови бинокли като до 1902г. те са били брандирани Stéréo-Jumelle Zeiss, както се вижда влиянията и заимстванията продължават и по-късно. Увеличението е маркирано върху капачето на централната ос. Двоен пръстен на челните гривни. Много добро състояние на уреда, който се нуждае единствено от почистване на оптиката. Запазено покритие, цели бакелитови наочници, четливи надписи. Лещи и призми здрави, позамърсени, разделната фокусировка работи перфектно. От месинг са: окулярите, призмените капаци, гривните на челните лещи, централната ос, капачетата на централната ос. Кожен презвратен ремък. Неналичен.
France: Huet, Krauss
France: Huet, Krauss
France: Huet, Krauss
France: Huet, Krauss
France: Huet, Krauss
France: Huet, Krauss
E.Krauss Stereo-Jumelle Bte SGDG 8x30
Трета колекционерска група
Профилактиран, изключително интересен и рядък военен бинокъл, подобен на който не успях да открия в нета. Липсва капачето на централната ос, но увеличението е х8, а големината на челната леща 30 мм. Обосновката за това може да бъде видяна тук: https://binokli.alle.bg/ Бинокълът е копие на Carl Zeiss Jena Silvamar 6x30 с дълги тубуси на обективните гривни с двоен пръстен произвеждан в периода 1909-1911г., а уникалното е, че Краус е излязъл от цайсовия модел и на базата на него е направил поне още два бинокъла: този тук с увеличение х8 и с увеличение х10, какъвто може да бъде видян на последните две снимки. Сериен номер 30996, година на производство 1910-а. Означението SGDG е съкращение на Breveté Sans Garantie Du Gouvernement - патент без държавна гаранция. На наличното капаче има номер 315 и буква А, вероятно това е поредният номер на
France: Huet, Krauss
France: Huet, Krauss
уредите от този вид. Извън липсващото капаче на централната ос и множество драскотини по челните лещи бинокълът е в добро състояние. Покритие на корпуса в цялостен вид, нови наочници, четливи надписи. Лещи и призми здрави и чисти, индивидуалната фокусировка работи. Далекомерна скала в десния тубус. Тегло 580 грама.
France: Huet, Krauss
France: Huet, Krauss
France: Huet, Krauss
E. Krauss Stereo 8x A.G. Рядък военен бинокъл, в който влиянието на Carl Zeiss Jena е видно отвсякъде, Краус и Цайс сътрудничат още от края на XIX век. A.G. съкращение на Artillerie Genie - инженерна артилерия, бинокълът притежава далекомерна скала разположена в десния барел. Големина на челна леща 26 мм. Сериен номер 68423, предполагаем период на производство около ПСВ. Непрофилактиран, но в много добро състояние. Съхранено покритие на корпуса, цели бакелитови наочници, четливи надписи. Лещи и призми здрави с минимално замърсяване, разделната фокусировка работи. Окомплектовка кожен футляр, който се нуждае от възстановяване. Неналичен
France: Huet, Krauss
France: Huet, Krauss
France: Huet, Krauss
France: Huet, Krauss
France: Huet, Krauss
Ets KRAUSS Grand Champ 8x30 M.G. décigrades
Непрофилактиран военен бинокъл в много добро състояние. Сериен номер 3576, период на производство началото на 30-те години. M.G. (M.G. = Ministère de la Guerre), Министерство на войната като наименование съществувало в периода 1791-1946г. "Grand champ" - широко поле. "décigrades" - далекомерна скала каквато действително съществува в десния тубус. Запазено покритие на корпуса, здрави бакелитови наочници, четливи надписи. Лещи и призми здрави, при желание могат да бъдат почистени, фокусировката при единия окуляр работи, при другия трябва да бъде фиксирана. Наличие на пръстен, с който далекомерната скала може да бъде позиционирана, но който също е блокирал. От месинг са окулярите, призмените капаци, централната ос, гривните на челните лещи, двете капачета на оста. Технически характеристики: поле на видимост 150 на 1000м., изходен лъч към зеницата 3.75, тегло 675гр. Окомплектовка: оригинален кожен футляр с филтри и един резервен наочник, кожен презвратен ремък. Неналичен.
France: Huet, Krauss



France: Huet, Krauss
Ревю от Ремонт на бинокли Силистра:
"Ets Krauss Grand Champ 8x30.
Епоха: класически бинокли.
Интересен и сравнително рядък военен бинокъл, предназначен за поддържащите части на френската армия. E Krauss е старото име на добре познатият у нас BBT Krauss, като това име все още е щамповано на ранните бинокли на компанията, въпреки че по това време вече е преименувана на BBT.
Често оприличавани като еднакви, биноклите на най-големите производители от Франция - Хюет и ББТ всъщност се различават и то не с малко. Приличайки си само на външен вид, тези качествени стари французи имат собствени конструктивни особености, така че да няма взаимозамяна на редица компоненти.
Участникът ни е произведен през 30-те години на 20-и век и има типичните белези на военните бинокли от епохата. Съществува в няколко модификации според предназначението, като основната разлика е в наличието на мерителна сетка. Образците са обозначавани съответно с "Milliemes" ( със ска́ла) и "Sans micrometre" (без ска́ла). Нашият представител както е видно е без решетка, но принадлежността му към френската армия е несъмнена, за това свидетелства надписа MG =Ministere de la Guerre (Министерство на войната). както упоменахме по-горе, той е насочен за поддържащите части, а не за преки наблюдения в артилерията, където са нужни измервания.
Здрав и масивен, този 8х30 има отлично изображение поместено в голямо поле от 8.5 градуса, но за разлика от някои конкуренти, то собственият му зрителен ъгъл е почти 70° и панорамността е ясно изразена. Цветопредаването е реално, приглушено заради липсата на анти-рефлексни покрития, но не се променя в зависимост от условията на наблюдение.
Като заключение може да се допълни, че сред морето от френски бинокли, сред които има и откровено посредствени, E Krauss са си заслужавали напълно доброто име. С такова се ползват и до днес."
France: Huet, Krauss
France: Huet, Krauss
France: Huet, Krauss
BBT Krauss Grand Champ "Milliemes" 8x30. Военен бинокъл с далекомерна скала в дясната тръба, непрофилактиран, но в много добро състояние. Призмени капаци, окуляри, гривни на предни лещи, капачета на централна ос месинг. Запазено покритие на корпуса, здрави и сравнително чисти лещи и призми, работеща индивидуална фокусировка малко по-твърда при единия окуляр в долния край. Окомплектовка: оригинален кожен футляр с два броя филтри, кожен презвратен ремък. Запазен
France: Huet, Krauss
"BBT Krauss 301-20 8x30.
Висш клас класически / колекционерски бинокли. Оценка: 9.4 / 10.
Една от най-добрите френски марки, а и въобще по света е старата Barbier, Bernard Et Turenne (BBT) Krauss. Основана още през 1862-а, с годините тя се променя, работи в тясно сътрудничество с другото голямо име във Франция - Huet, а впоследствие и с поляците от PZO. Намираше се в Париж и произвеждаше качествени наблюдателни инструменти, пособия и друга техника свързана с оптичното приборостроене.
Днес биноклите на ВВТ са предимно редки и уважавани в колекционерските среди. Една част от тях са направени за военните действия през ВСВ. Отличават се с отлична изработка в оптично и механично отношение. Рядко се среща по-слаб представител на марката /на нашата страница можете да откриете такъв проект/. Рядко се срещат обаче и редица граждански модели, които са много търсени в специализираните кръгове днес - Milli, Nikal и др.
Участникът в днешната публикация е модел 301-20, произведен през 30-те години. Военен бинокъл, той има характерната далекомерна скАла разположена в горната част на зрителното поле /десен окуляр/. Едно брилянтно конструкторско решение - тази мерителна решетка е разположена в собствено легло и може да се регулира нейният наклон / ъгъл спрямо междуочното разстояние на наблюдаващия и разбира се, за измерване и на вертикални, и наклонени цели. Тази конструкция ви е позната от предишни наши проекти, използванa е и при Huet, а за другите големи производители може просто да се чуди човек как не са въвели подобен метод. Друго голямо предимство на този BBT е широкото зрително поле - то е около 8.8 градуса, рязко очертано и работи на над 75%. Оптичните елементи нямат покрития - все пак е началото на 30-те, но това не пречи цветовете да са реални и приятни.
Масивен /тежи 690 гр/, 301-20 е с индивидуална фокусировка и е направен от алуминиеви, месингови и бекелитни части. Притискачите на призмите са също конструкторско постижение - не позволяват толеранси и размествания. Както впрочем и самите призмени легла.
В заключение: отличен бинокъл. Спокойно може да отвее голям брой съвременни псевдо уреди."
Красен Цветков Facebook
France: Huet, Krauss
France: Huet, Krauss
France: Huet, Krauss
BBT Krauss 301-20 8x30. След профилактика в безупречно за годините му състояние. Здрави лещи и призми, работеща индивидуална фокусировка, далекомерна скала в десния тубус, която с отделен пръстен подлежи на препозициониране. Окомплектовка: запазен кожен футляр и сертификат за профилактика. Неналичен
France: Huet, Krauss
BBT Krauss 301-20 8x30.
Висш клас класически / колекционерски бинокли. Оценка: 9.4 / 10.
Една от най-добрите френски марки, а и въобще по света е старата Barbier, Bernard Et Turenne (BBT) Krauss. Основана още през 1862-а, с годините тя се променя, работи в тясно сътрудничество с другото голямо име във Франция - Huet, а впоследствие и с поляците от PZO. Намираше се в Париж и произвеждаше качествени наблюдателни инструменти, пособия и друга техника свързана с оптичното приборостроене.
Днес биноклите на ВВТ са предимно редки и уважавани в колекционерските среди. Една част от тях са направени за военните действия през ВСВ. Отличават се с отлична изработка в оптично и механично отношение. Рядко се среща по-слаб представител на марката /на нашата страница можете да откриете такъв проект/. Рядко се срещат обаче и редица граждански модели, които са много търсени в специализираните кръгове днес - Milli, Nikal и др.
Участникът в днешната публикация е модел 301-20, произведен през 30-те години. Военен бинокъл, той има характерната далекомерна скАла разположена в горната част на зрителното поле /десен окуляр/. Едно брилянтно конструкторско решение - тази мерителна решетка е разположена в собствено легло и може да се регулира нейният наклон / ъгъл спрямо междуочното разстояние на наблюдаващия и разбира се, за измерване и на вертикални, и наклонени цели. Тази конструкция ви е позната от предишни наши проекти, използванa е и при Huet, а за другите големи производители може просто да се чуди човек как не са въвели подобен метод. Друго голямо предимство на този BBT е широкото зрително поле - то е около 8.8 градуса, рязко очертано и работи на над 75%. Оптичните елементи нямат покрития - все пак е началото на 30-те, но това не пречи цветовете да са реални и приятни.
Масивен /тежи 690 гр/, 301-20 е с индивидуална фокусировка и е направен от алуминиеви, месингови и бекелитни части. Притискачите на призмите са също конструкторско постижение - не позволяват толеранси и размествания. Както впрочем и самите призмени легла.
В заключение: отличен бинокъл. Спокойно може да отвее голям брой съвременни псевдо уреди.

Красен Цветков Facebook
France: Huet, Krauss
France: Huet, Krauss
France: Huet, Krauss
BBT Krauss Aiglon 32172 8x30. Непрофилактиран, но в много добро състояние. Корпус и покритие с минимални следи от употреба, цели бакеликови наочници. Централна фокусировка и диоптрична корекция работят, лещи и призми здрави. Окомплектовка: оригинален футляр, презвратен ремък и фактура от 20 декември 1975г.  Неналичен
France: Huet, Krauss
France: Huet, Krauss
France: Huet, Krauss
France: Huet, Krauss
ВВT Krauss 312-20 Milli 8x30. Непрофилактиран. От колекционерска гледна точка много интересен бинокъл, който след адекватна профилактика би заел достойно място във всяка колекция с френски бинокли, а и не само с тях. Особеното в тази серия Milli e фокусиращият механизъм, който върти и капачето на централната ос, което от своя страна показва не междузеничното разстояние, а диоптрите. Красен Цветков в коментар за бинокъл от същата серия 8х40 е коментирал тази особеност по следния начин:
"Основен отличителен белег в конструктивно отношение е фокусиращия механизъм. Той отличава линията Мили от останалите бинокли на Краус по това, че ролката на централния фокус върти и капачето, което традиционно на голяма част от биноклите е щампвано с индикации за
France: Huet, Krauss
France: Huet, Krauss
междузеничното разстояние. Тук обаче то показва диоптрите, а интерпупиларната дистанция е положена на мостиците на окулярите подобно на по-късните и познати CZJ. Това съвместно въртеливо движение е освободено от зацепване и това налага диоптричната корекция (десен окуляр) да бъде отгоре, т.е. когато човек гледа през бинокъла, индикациите се намират от страна на показалеца (отдолу на снимките). Този механизъм всъщност е щатски патент, но е предоставен на BBT Krauss още в края на 40-те години. Резултатът е повече от успешен, оказва се, че конструкцията е много удобна и добре възприета от ползвателите."
Сериен номер 365282, вероятен период на производство края на 50-те или началото на 60-те години. Антирефлексни покрития по оптичните елементи, които не са загубили своите свойства. Пломба с френския знак за най-високо качество. Покритието на уреда за годините му е безупречно, наочниците цели, а надписите четливи. Лещите и призмите са здрави, с известно замърсяване предимно в дясната тръба. Централната фокусировка е възможна, но със затруднения, диоптричната корекция е за разблокиране. Бинокълът е окомплектова с оригинален кожен футляр без забележки и кожен презвратен ремък. Неналичен
France: Huet, Krauss
France: Huet, Krauss
France: Huet, Krauss
BBT Krauss 312-10 MILLI 7X50. Трета колекционерска група. Профилактиран от Ремонт на бинокли Силистра. Сериен номер 156707. Рядък бинокъл в много добро състояние. Корпус с минимални следи от употреба, здрави и чисти лещи и призми, работеща централна фокусировка и диоптрична корекция. Технически характеристики: поле на видимост в градуси 7.1, изходен лъч към зеницата 7.14, тегло 917гр. Окомплектовка: оригинален футляр, кожен презвратен ремък, сертификат за извършена профилактика. Неналичен
France: Huet, Krauss
Ревю от Ремонт на бинокли, Силистра
"BBT Krauss 312-10 Milli 7x50.
Висш клас класически бинокли. Оценка: 9.7 / 10.
Отличен представител на добрата стара френска марка, моделът Milli 7x50 не е популярен сред масовия потребител още по времето на производството му (50-те и 60-те), а и днес се среща сравнително рядко. Причините са, че са направени малко образци, и че все още, който го притежава не е склонен да се раздели с него.
Гледката се помества в чудесно зрително поле (124.6 м на км = 7.1 градуса), рязко очертано, но по-важното - работещо на над 80%, което е много добро постижение за оптиците-конструктори. Очният релеф е нормален и е удоволствие да се наблюдава. Цветовете са реални, леко топли, като причината е в анти-рефлексните покрития, които обаче са крехки. Ако бинокълът не се съхранява правилно, те бързо губят структура и се разрушават при опит за почистване. Именно тук губи позиции Milli. Всъщност не всички представители на модела са с наслоявания, има и без, те са малко по-тъмни в гледката.
Основен отличителен белег в конструктивно отношение е фокусиращия механизъм. Той отличава линията Мили от останалите бинокли на Краус по това, че ролката на централния фокус върти и капачето, което традиционно на голяма част от биноклите е щамповано с индикации за междузеничното разстояние. Тук обаче то показва диоптрите, а интерпупиларната дистанция е положена на мостиците на окулярите подобно на по-късните и познати CZJ. Това съвместно въртеливо движение е освободено от зацепване и това налага диоптричната корекция (десен окуляр) да бъде "отгоре", т.е. когато човек гледа през бинокъла, индикациите се намират от страна на показалеца (отдолу на снимките). Този механизъм всъщност е щатски патент, но е предоставен на BBT Krauss още в края на 40-те години. Резултатът е повече от успешен, оказва се, че конструкцията е много удобна и добре възприета от ползвателите.
Останалата част от структурата на 312-10 също е на високо ниво, той е стегнат, здрав и удобен за захват. Покритието на корпуса е еластично, за разлика от по-ранните генерации, което е екструдирано и само при неправилна експлоатация започва да се руши.
В заключение: чудесен френски класик на BBT Krauss. Със заслужено място в Историята на биноклите, той е напълно приложим и до днес в разнообразно сценарии. Качеството си заслужава. Просто трябва да се пази."
France: Huet, Krauss
France: Huet, Krauss
France: Huet, Krauss
BBT Krauss 312-30 MILLI 10X50. Трета колекционерска група. Профилактиран от Ремонт на бинокли Силистра. Сериен номер 130846, период на производство края на 40-те и началото на 50-те години на миналия век. Рядък бинокъл в обро състояние. Корпус с леки следи от употреба, здрави и чисти лещи и призми с нарушено на места антирефлексно покритие, работеща централна фокусировка и диоптрична корекция. Окомплектовка: кожен презвратен ремък. Неналичен
Ревю на бинокъла на италиански тук: https://binocoli.forumfree.it
France: Huet, Krauss
France: Huet, Krauss
France: Huet, Krauss
France: Huet, Krauss
BBT Krauss 302-30 10x50 B. Профилактиран от Ремонт на бинокли, Силистра. В оригиналното си състояние бинокълът е с гумени наочници, но поради отсъствието на резервни бе окомплектован с много удобни и подходящи бакелитови. На единия от тубусите при челните лещи отсъства кожата, което, както може да се види от снимките, не влияе сериозно на неговата визия. Лещите и призмите са здрави, има леки забележки по предните лещи. Индивидуалната фокусировка работи безупречно. Бинокълът осигурява
France: Huet, Krauss
изненадващо остро и контрастно изображение. Окомплектован е с оригинален футляр, нуждаещ се от малък ремонт при закопчаването, презвратен ремък и сертификат за извършена профилактика. Неналичен
Ревю от Ремонт на бинокли, Силистра:
"BBT Krauss 302-30 10x50 B
Dino's studio black leather edition.
Висш клас класически бинокли. Оценка: 9.9 / 10
Прекрасен BBT Krauss, един от най-добрите модели на марката, чиято история е дълга, богата и неизменно е оставила своя отпечатък в Света на биноклите.
Серията 302-30 влиза в обръщение през '50-те и бързо бива забелязана в професионалните среди. Участникът ни е предназначен за морски условия, той е устойчив на корозия и влага, но за разлика от по-именитите си събратя от гамата Milli той е и по-тежък, вследствие на използваните сплави.
Основната характеристика - изображението прави изключително добро впечатление. Отлично качество на оптичните елементи и на анти-рефлексните покрития. 302-30 има три вариации на наслояванията обозначавани по призмените капаци с буквите A, B и D. Участникът ни (В) е с брилянтни пурпурни нюанси на покритията, като на обективите преливат и много специалисти имат съмнения, че французите са направили революция с мулти-наслоявания подобно на DV антирефлексите на Сваровски. Дори призмите са покрити с тях. резултата е отлично цветопредаване, с топли тонове подобно на Хабихт на Swaro. Контраста е много висок, зрителното поле е ясно очертано и работи на над 80%.
Механично и конструктивно е чудесен, големите окуляри се движат точно и плавно. Призмите, традиционно за марката са с възможност за регулиране и позициониране от притискачите си. 302-30 принципно не е оборудван с мерителна скАла, но има и бройки с решетки. Те са по-скоро поръчкови, а не регулярно произвеждани. Интересен факт е, че известният сред колекционерите бежов BBT Krauss на датската армия е същият бинокъл просто с различен цвят и скАла. Военният обаче няма специфичните и много удобни наочници със сенници като нашия участник.
В заключение: не само един от най-добрите френски бинокли, но и въобще от най-добрите 10х50 в Света. Вечна класика, напълно приложим в различни дейности и сега."
France: Huet, Krauss
France: Huet, Krauss
France: Huet, Krauss
BBT Krauss Air 12x50. Първа колекционерска група. Рядък военен бинокъл, който не открих сред експонатите на големите колекционери, предназначен за френските военновъздушни сили: Aérienne de l'Armée de l'Air. Много добро състояние: корпус с минимални следи от употреба, здрави лещи и призми, които се нуждаят от почистване, работеща, макар и малко по-трудно, разделна фокусировка. Цели гумени наочници със стопер, бинокълът има и още един такъв за фиксиране на окулярите. Жълти работещи подвижни филтри, които се управляват с лост при окулярите. Далекомерна скала в дясната тръба с механизъм за управлението й. Подвижен елемент при челните лещи изпълняващ ролята на сенник. На дясната призмена плоча означение М.А.: Ministère des Armées, Министерство на армията, което съществува като наименование в периода 1958-1969 г. Окомплектовка: оригинален футляр. Неналичен
France: Huet, Krauss
France: Huet, Krauss
Ревю от Ремонт на бинокли Силистра:
"BBT Krauss 12x50 Type "Air". 
Епоха: класически бинокли.
Отличният военен бинокъл с параметри 12х50 на Barbier, Bénard et Turenne и предназначение военновъздушните сили на Франция, всъщност е и един от най-добрите уреди в този сегмент. Своеобразна връзка с предишната ни публикация, този стар войник в настоящето е изключително ценен сред колекционери, почитатели на Милитарията и Военното дело. Да го разгледаме.
Porro II призмената система на BBT Krauss е въведена през 30-те години и се използва при наблюдателните прибори на компанията в продължение на около три десетилетия. В миналото ревю представихме модел 10х50 насочен към морската шир, а за основни наблюдения на небесата (от ръка) е създаден 12х50. В зависимост от поколенията Type "Air" съществува с различни обозначения според управляващото министерство. През годините на производство има образци надписани като принадлежност на Министерство на въздуха (въздухоплаването), Министерство на войната, Министерство на Армията. Днес абревиатурите на различните служби са интерпретирани различно, например съкращението М.А. на участникът ни конкретно означава Ministère de l'Air, но не е грешно да се смята, че щампата е и Ministère des Armées. Просто в годините има лавирания на надписите според това кога дадено министерство или бюро е преименувано, или кое звено е свързано с военно производство, в коя година и прочие. 
За този модел спокойно може да се каже, че е изпреварил времето си. Type "Air" е бинокъл притежаващ всички изисквания за военен класик. Сложните конструктивно окуляри имат заключваща система, с вътрешно движение са, замърсяване е изключено. Допълнителните филтърни секции също се заключват, филтрите са стандартни, жълти, наочниците са каучукови със сенници, могат да се фиксират, имат лостче. Мерителната скала е положена в десният барел, регулируема е отново с лостче (в настоящето познато като джойстик), т.е. наклона на поредицата милове се променя: Л/Д 100/30° прибл. (може да се промени още чрез разглобяване).
Бинокълът разполага с изтеглящи се сенници, дюзи за сгъстен въздух или газ, както и готовност за монтаж на различни устройства, било установки или допълнителни прицели. Мислени и премислено от конструктори, а не лаици и крадци на технологии. Отлична работа!
Безспорно обаче, най-важното предимство на един бинокъл - гледката е отлична. Балансирана, с хубави, естествени цветове, ясна, с чудесна резолюция. Напълно подходящ за разпознаване и детайлни наблюдения на самолети. Истински пазител на небесата от 30-те до 60-те години на 20-и век.
В заключение: достоен войник, частица от достиженията на една френска компания в силни години на оптичната индустрия. В настоящето Barbier, Bénard et Turenne не съществува. Затвори врати преди малко повече от 40 години, но старите въздушни момчета още се помнят."
France: Huet, Krauss
France: Huet, Krauss
France: Huet, Krauss

Huet

Clermont Huet Paris 8х20
Непрофилактиран, за годините си в много добро състояние. На бинокъла е написано още: FOURNISSEUR DU MINSTÈRE DE LA GUERRE (Доставчик на военното министерство). Един от биноклите на френската армия по време на ПСВ, представен за първи път в каталог през 1905 г. като "Lunette de Cavalerie Modèle No 3". Сериен номер 13651. Увеличение х8, големина на челна леща 20 мм. Следи от употреба по корпуса, лещи и призми здрави, замърсени, фокусировката работи. Неналичен

Подобен бинокъл в колекцията на fernglasmuseum.at:
https://www.fernglasmuseum.at/museum/clermont_huet_8mal/clermont_huet_8mal.html
France: Huet, Krauss
France: Huet, Krauss
France: Huet, Krauss
France: Huet, Krauss
France: Huet, Krauss
Jules Huet & Cie Extra Lumineuse 7x24. Основният призмен бинокъл за френската армия до края на Първата световна война. Произвежда се в периода 1909 – 1939 г. Extra Lumineuse: "допълнителна светлина". На долната призмена плоча са брандирани означенията IC (Infanterie, Cavallerie - пехота, конница) и MG (Ministre de la Guerre - Министерство на войната). Бинокълът разполага с телеметрично устройство на левия окуляр, за оценка на разстоянието. На десния окуляр е монтиран въртящ се двупречупващ калцитен диск, който се регулира от външната страна на окуляра и създава двойно изображение. Разстоянието се изчислява от степента на изместване на изображението с помощта на телеметричните скали.
Бинокълът е в много добро за годините си състояние, със запазен корпус, здрави лещи и призми, нуждаещи се от почистване и работеща индивидуална фокусировка. Сериен номер 18818. Окомплектован е с оригинален кожен футляр. Неналичен
France: Huet, Krauss
France: Huet, Krauss
France: Huet, Krauss
France: Huet, Krauss
France: Huet, Krauss
В момента разглеждате олекотената мобилна версия на уебсайта. Към пълната версия.